Emitowany od 3 IX 1977 do 11 III 1978, bardzo udany, z różnorodnymi historiami.

Świetnie zrealizowany i klimatyczny Horror, intrygujący i nieco komiczni Twórcy Słońc o walce z kosmiczną korporacją, bardzo ciekawy Podświat i finałowa Inwazja, która nie dość że zabiera nas znów na Gallifrey (i ponownie dowiadujemy się o niej całkiem sporo), to jeszcze niepokoi rzadkim ukazaniem Doktora jako podstępnego gracza politycznego.

Ponadto w tym sezonie debiutuje słynny robotyczny pies K-9, znany ze Zjazdu Absolwentów i Przygód Sary Jane.

Horror na Skale Kła
("Horror of Fang Rock")

W tej historii, Doktor ma zamiar zabrać Leelę na plaże w Brighton, jednak TARDIS ma inne plany i ląduje nieco bardziej na południe, na wyspie zwanej Skałą Kła. O wyspie tej krążą straszne plotki, zgodnie z którymi wyspę nawiedza stwór morski, który zabija dotykiem. Doktor i Leela odnajdują latarnię morską, w której faktycznie giną ludzie, więc muszą temu zapobiec.

Historia ta to pierwsze i jedyne telewizyjne pojawienie się śmiertelnych wrogów Sontarian, czyli Rutan. Bardzo dobre połączenie horroru, historii detektywistycznej i oczywiście kosmitów. Jest to też ostatnia historia, w której zobaczymy drugie pomieszczenie konsoli, wprowadzone na początku sezonu 14.

Ciekawostka: podczas powtórki odcinków tej opowieści, 22 Listopada 1987 roku, transmisja została zakłócona przez hakerów dość wulgarnym, żartobliwym nagraniem, z gościem w masce Maxa Headrooma z ówczesnych reklam Coca-Coli. Nagranie trwało aż 90 sekund i nie udało się go wcześniej przerwać, gdyż nikogo kompetentnego nie było wtedy w pracy. Poza telewizją Rutanie pojawiają się w książkach Shakedown, Lords of the Storm i The Infinity Doctors oraz w słuchowisku z Piątym, Castle of Fear.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Terrance Dicks i Paddy Russell

Napisy: Mayev, Rumiko, Linka716

Niewidzialny Wróg
("The Invisible Enemy")

Historia, w której Doktor odpowiada na wezwanie pomocy wysłane przez bazę Tytan opanowaną przez tajemniczego wirusa.

Zostaje zarażony i jego ciało zostaje powoli przejmowane przez tajemniczą istotę zwaną Jądrem. Z niewidzialnego wroga powoli staje się ono widzialnym. Oczywiście nasi bohaterowie nie dadzą się tak łatwo powstrzymać i walczą z ową zarazą w najbardziej sprawdzony i oczywisty z możliwych sposobów. Klonują się, miniaturyzują i wchodzą do wnętrza Doktora!

Historia warta uwagi, gdyż jest to jedna z niewielu okazji do ujrzenia mózgu naszego ukochanego Władcy Czasu z bardzo bliska. Teoretycznie pokonany w tej historii wirus, przetrwał wewnątrz TARDIS aż do Siódmej inkarnacji Doktora, która to zmierzy się z nim ponownie w słuchowisku Revenge of the Swarm.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Bob Baker, Dave Martin i Derrick Goodwin

Napisy: Mayev, Rumiko, Linka716

Wizerunek Fendahla
("Image of the Fendahl")

Jedna z wielu historii w Classic Who, w której mamy do czynienia z jakimś starożytnym/kosmicznym bóstwem.

Tym razem jest to Fendahl, żywiąca się energią życiową istota z mitologii Władców Czasu, która była uwięziona przez 12 milionów lat w czaszce zakopanej w wulkanicznej ziemi w Kenii. Grupa archeologów odnajduje tę czaszkę i bada ją, nieświadoma, że zaczyna ona na nich wpływać. Przejmuje kontrolę nad Theą (graną przez Wande Wentham, matkę znanego mi.in. z roli Sherlocka, Benedicta Cumberbatcha) i kilkoma innymi ludźmi (zmieniając ich w tzw. fendahleen), aby opanować Ziemię. Na domiar złego jeden z archeologów chce wykorzystać potęgę Fendahl do swoich niecnych celów. Doktor i Leela muszą go powstrzymać.

Dowiadujemy się tu także, że Doktor uwielbia ciasta owocowe, śrubokręt soniczny nie działa na drewniane drzwi, a Układ Słoneczny miał kiedyś jeszcze planetę pomiędzy Marsem, a Jowiszem. Jako że historia została nakręcona przed poprzednim odcinkiem, czyli zanim wprowadzono postać K9, robo-pies miał tu bardzo ograniczoną rolę. Fabularnie jakieś komponenty mu przerdzewiały i musi się naprawić wewnątrz TARDIS.

Ósmy Doktor powstrzymuje później Władców Czasu przed uwolnieniem Fendahl w roku 12000000 p.n.e. w książce The Taking of Planet 5. Niestety jeszcze kiedy indziej przypadkowo uwalnia go/ją/ich i musi się z nim/nią/nimi (?) jeszcze raz zmierzyć w roku 2007, w słuchowisku Island of the Fendahl.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Chris Boucher i George Spenton-Foster

Napisy: Mayev, Rumiko, Linka716
 

Twórcy Słońc
("The Sun Makers")

W tej historii okazuje się, że Pluton ma atmosferę, którą da się oddychać. Wynika, to z faktu, że Ziemia nie nadaje się do zamieszkania, więc ludzie musieli się wyprowadzić na Marsa, a później właśnie na Plutona.

Ten nie jest już najzimniejszy, gdyż zła korporacja przerobiła go na fabrykę, w której wykorzystuje niewolniczo ludzi do tworzenia gwiazd. Wśród pracowników rodzi się oczywiście bunt, któremu Doktor pomaga.

Skąd w ogóle pomysł na taką historię? Po pierwsze z inspiracji książką, w której ludzie tworzą gwiazdy, pod tytułem "The Iron Sun: Crossing The Universe Through Black Holes". Dodatkowo, scenarzyście Robertowi Holmesowi nie spodobała się polityka podatkowa urzędu podatkowego Wielkiej Brytanii, więc poumieszczał w niej wiele nawiązań i żartów na ten temat.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Robert Holmes i Pennant Roberts

Napisy: Mayev, Rumiko, Linka716

Podświat
("Underworld")

Historia, która pierwsza wyjaśnia powody powstania polityki braku interwencji, ze strony Władców Czasu.

Doktor, Leela i K9 trafiają na mgławicę spiralną na krańcu kosmosu, gdzie spotykają statek potrafiących cofać proces starzenia Minyan. Poszukują oni statku lub jego wraku, na którym znajduje się bank ich rasy, który zawiera informacje genetyczne potrzebne do odbudowania ich cywilizacji, która niemalże wyginęła.

Zainteresowanych odsyłam do słuchowiska The Inquiry, w którym dowiadujemy się więcej o Minyosie.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Bob Baker, Dave Martin i Norman Stewart

Napisy: Mayev, Rumiko, Linka716
 

Inwazja na Czas
("The Invasion of Time")

Wbrew temu, co sugeruje tytuł, w tej historii mamy nie jedną, a dwie inwazje na rodzinną planetę Doktora Gallifrey. Historia zaczyna się od koronacji Doktora na Prezydenta, który dobrowolnie oddaje planetę w ręce telepatycznych stworzeń Vardan, a następnie wyrzuca swoją towarzyszkę na pustynię.

Oczywiście jest to wszystko częścią jego bardzo zagmatwanego planu na ocalenie swojej planety, nie przewidział jednak, że sytuację wykorzystają Sontarianie i również spróbują swoich sił w podboju i zdobyciu dostępu do podróży w czasie.

Historia ta jest ciekawa choćby dlatego, że mamy okazje zobaczyć różne pomieszczenia TARDIS, ale również komnaty Panoptikonu i pustkowia Gallifrey. Dowiadujemy się także, że nie wszyscy Gallifreyanie to Władcy Czasu. Ciekawostką jest to, że historia była pisana na szybko po tym jak poprzedni scenariusz Davida Weira na finałowy odcinek sezonu został odrzucony. Doktor spotyka Vardan jeszcze kilka razy w słuchowiskach (The First Wave i Wave of Destruction).

Liczba odcinków: 6

Scenariusz i reżyseria: David Agnew i Gerald Blake

Napisy: Mayev, Rumiko, Linka716