Doktor ma Mistrza tymczasowo z głowy, jednak nadal pozostaje uwięziony na Ziemi i próbuje naprawić swoją TARDIS. O dziwo, udaje mu się odwiedzić kilka planet. Zdaje się, że Władcy Czasu wreszcie zauważyli jak przydatny jest dla Wszechświata, bo sami kilkukrotnie wysyłają go tam, gdzie jest potrzebny. Sezon składa się z dwudziestu sześciu epizodów podzielonych na pięć historii, a był emitowany od 1 stycznia do 24 czerwca 1972 roku. Po niemal pięciu latach nieobecności powracają Dalekowie! Poza tym, pojawia się pierwsza historia z planety Peladon, morscy kuzyni Sylurian, mocne przesłanie na rzecz ekologii i dużo czasowych zawirowań.

Dzień Daleków ("The Day of the Daleks")

Odcinek o paradoksie dziadka, tyle że w doktorowym stylu. Oddział rebeliantów z XXII wieku cofa się w czasie, aby zamordować Sir Reginalda Stylesa, odpowiedzialnego (ich zdaniem), za inwazję i panowanie Daleków na Ziemi w ich czasach. Z kolei UNIT i ich naukowy doradca, Doktor, mają tego człowieka chronić, gdyż ma on przekonać Chiny do uczestnictwa w Światowym Zjedzie Pokojowym, który się bez nich nie może rozpocząć. Historia ta przedstawia po raz pierwszy średnio rozgarniętych sługusów Daleków, Ogronów.

Reperkusje wydarzeń z tej historii częściowo wyjaśnione zostają w książkach Missing in Action i Honest Living, a słuchowisko Planet of the Ogrons wyjaśnia pojawienie się Ogronów w tej historii. Nowelizacja tej historii została przetłumaczona i wydana w Polsce w 1994 roku pod tym samym tytułem, nakładem wyd. Empire. 

Ciekawostka: W krótkiej scenie na początku pierwszego odcinka tej historii, Doktor, próbując naprawić obwód materializacyjny TARDIS, wywołuje spięcie i pojawiają się na chwilę Doktor i Jo z przyszłości. Miała być ona rozwinięta sceną pod koniec czwartego odcinka, tylko tym razem byłaby widziana z perspektywy Doktora z przyszłości, ale ze względu na ograniczenie czasowe zrezygnowano z niej (aczkolwiek przetrwała ona w nowelizacji, również polskiej).

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Louis Marks i Paul Bernard
Napisy: W przygotowaniu

Klątwa Peladon ("The Curse of Peladon")

Doktor jest przekonany, że wreszcie naprawił obwód materializacyjny TARDIS, jednak okazuje sie, że to Władcy Czasu wykorzystali go do własnych celów. Doktor i Jo lądują bowiem na klifie na planecie Peladon, na której trwają obrady nad dołączeniem planety do Federacji Galaktycznej i przygotowania do koronacji młodego księcia. Doktor i Jo zostają uznani za delegację z naszej planety i dołączają do obrad. Okazuje się jednak, że komuś bardzo zależy, aby książę nie zasiadł na tronie, a Peladon nie przystąpiła do Federacji i wykorzystuje w tym celu lokalny folklor i wierzenia. W obliczu braku jednoznacznych dowodów, kto za tym stoi, wszyscy oskarżają siebie nawzajem, nie pomaga też obecność Marsjan (Lodowych Wojowników), którzy nie cieszą się zbyt dobrą opinią, zważywszy na ich wojenną przeszłość.

Przedstawiona tu po raz pierwszy Galaktyczna Federacja, ma swoje początki w odcinku Cesarzowa Marsa („Empress of Mars”), w której to Doktor zadbał o to, aby Marsjanie do niej dołączyli. Również w obu historiach pojawiają się Alpha Centauri.

Książka Venusian Lullaby zawdzięcza swój tytuł śpiewanej przez Doktora w tej historii (i wcześniej w The Dæmons) wenusjańskiej kołysance. Książka The Face of the Enemy dzieje się względnie równocześnie z ta historią, aczkolwiek są z tym związane dziwaczne paradoksy czasowe. Dodatkowo, Doktor dowiedział się o upadku TARDIS z klifu na Peladon w tej historii od Władczyni Czasu Iris Wildthyme, gdy spotkał ją wcześniej w swojej osobistej linii czasu w książce Verdigris. Wątki Peladon pojawiają sę jeszcze w historii The Monster of Peladon, sztuce (audio play) The Prisoner of Peladon, słuchowisku The Bride of Peladon i powieści Legacy. Wszystkie tworzą jedną historię.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Brian Hayles i Lennie Mayne
Napisy: W przygotowaniu

Morskie Diabły ("The Sea Devils")

Doktor odwiedza w więzieniu swojego "przyjaciela", Mistrza, i niedługo potem odkrywa, że planuje on ucieczkę. Mistrz nawiązał sojusz z naczelnikiem więzienia i razem próbują skontaktować się z prehistorycznymi gadami, budzącymi się przez prace trwające w pobliskim forcie morskim. Okazują się one być spokrewnione z Sylurianami i mają właściwie ten sam plan - odzyskanie ich planety z rąk ludzi.

Diabły Morskie i Sylurianie pojawiają się później w historii z Piątym Doktorem Warriors of the Deep, oraz powieści Blood Heat. Odniesienie do tej historii pojawia się później w odcinku Last of the Time Lords.

Ciekawostka: Po emisji tej historii w telewizji, do studia zawitało MI5 pytając o projekt atomowej łodzi podwodnej. Reżyser i projektant efektów specjalnych wyjaśnili, że wzięli sklepowy model do składania i podmienili śrubę napędową na część z odkurzacza. Okazało, się że przez to wyglądała dokładnie jak prawdziwa (ze względu na tę samą ilość ostrzy śmigła), a zatem przypadkiem odgadli oni tajne informacje, za pomocą których można było ustalić sygnał sonarowy identyfikujący brytyjskie atomowe okręty podwodne!

Liczba odcinków: 6
Scenariusz i reżyseria: Malcolm Hulke i Michael Briant
Napisy: Tomsz

Mutanci ("The Mutants")

Historia inspirowana segregacyjną polityką ideologii zwanej Apartheid, a także bazowanego na niej ustroju panującego w RPA do połowy lat 90. XX wieku. Władcy Czasu mają dla Doktora kolejną misję. Tym razem musi dostarczyć wiadomość komuś (początkowo nie wiadomo komu) z pokładu stacji kosmicznej orbitującej wokół planety Solos w XXX wieku. Wiadomość ta jest bardzo istotna dla planety, która ze względu na interwencję i "pomoc" zaawansowanych technologicznie Suwerenów jest zanieczyszczona i powoduje mutacje mieszkających tam ludzi. Nikt jednak ie wie, że mutacje te są zaledwie początkiem i etapem przejściowym do nowego życia niczym kokon dla motyla.

Mutanci z tej historii pojawiają się później we wspomnieniach Jo w historii Frontier in Space, a następnie na planecie Karn w historii The Brain of Morbius.

Ciekawostka 1: Scena otwierająca tę historię najprawdopodobniej przypadkowo jest uderzająco podobna do serii początkowych scen z odcinków Latającego Cyrku Monty Pythona, w których aktor Michael Palin podbiega do kamery w podartych ciuchach mówiąc: "It's..."/"Oto...".

Ciekawostka 2: Do obsadzenia roli Cottona brano pod uwagę Colina Bakera, czyli późniejszego Szóstego Doktora.

Liczba odcinków: 6
Scenariusz i reżyseria: Bob Baker, Dave Martin i Christopher Barry
Napisy: W przygotowaniu

Potwór Czasu ("The Time Monster")

W Instytucie Newtona w Wootton, profesor Thascalos (polecam sprawdzić co oznacza po grecku), konstruuje urządzenie do badania czasu zwane TOMTIT (Transmission Of Matter Through Interstitial Time - przekaz materii przez przedziały czasowe). Badania te powodują pęknięcie w czasie (podobne do tych z serii piątej z Jedenastym Doktorem) i przywołują do naszego świata Kronosa, członka starożytnej czasożernej (chronovore) rasy, której nie da się kontrolować, przez co cały Wszechświat może opanować chaos.

Sequelem tej historii jest powieść The Quantum Archangel, a inny przedstawiciel rasy Kronos pojawia się w powieści No Future. Doktor konstruuje tu urządzenie podobne do sensora czasu z odcinka Blink z Dziesiątym. TARDIS znajduje się w podobnej pętli przestrzennej, jak w miniodcinkach Space i Time z Jedenastym, a podobna materializacja dwóch TARDIS wewnątrz siebie nawzajem będzie później pokazana w historii Logopolis.

Ciekawostka 1: Jeden z głosów reprezentujących podświadomość Doktora jest kobiecy, co oznacza, że pierwsza przesłanka, że Doktor może zmieniać płeć podczas regeneracji pojawiła się właśnie w tej historii.

Ciekawostka 2: Podczas kręcenia scen jazdy w Bessie, Jon Pertwee i Katy Manning w pewnym momencie uświadomili sobie, że się zgubili. Reżyser, Paul Bernard zaczął już nawet organizować grupy poszukiwawcze, jednak aktorzy odnaleźli drogę powrotną, zanim owe grupy wyruszyły.

Liczba odcinków: 6
Scenariusz i reżyseria: Robert Sloman i Paul Bernard
Napisy: W przygotowaniu