Kolejny stracony sezon. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 2 IX 1967, a premiera ostatniego - 1 VI 1968 roku. Z tworzących go 40 odcinków, mamy tylko 14 i dwa animowane. Nie mniej, dał nam on 7 bardzo ciekawych historii. Dużo Cybermenów, yeti, debiut takich osobistości jak dobrze znany z 7 serii New Who Wielka Inteligencja, powracający licznie w Klasykach brygadier Lethbridge-Stewart, czy Lodowi Wojownicy z Marsa. Mamy też "The Enemy of the World" z Patrickiem Troughtonem w podwójnej roli. Będzie się działo.

 

 

 

Grobowiec Cybermenów 
("The Tomb of the Cybermen")

Doktor trafia na planetę Telos. Dołącza do ekspedycji naukowej, która odkrywa tam ogromną bazę, a w jej podziemiach - pogrzebane w śniegu i lodzie kapsuły hibernacyjne Cybermenów. Doktorowi nie straszne są potwory i mordercze roboty, śmiało staje w szranki z bogami i demonami. Ale nawet (jeszcze nie) ostatni Władca Czasu jest bezsilny wobec ludzkiej głupoty. A przy tym jest to bardzo znana, bardzo zabawna, chwilami wzruszająca i bardzo popularna historia. I na szczęście w całości zachowana.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Kit Pedler, Gerry Davis i Morris Barry

Yeti
("The Abominable Snowmen")

Doktor i spółka lądują w Himalajach, a konkretnie, w XIX-wiecznym Tybecie. Władca Czasu liczy na miłe spotkanie, wszak niesie tybetańskim mnichom bezcenny podarek. Niestety poczciwi mnisi nie są zbyt ufni, ponieważ od jakiegoś czasu terroryzuje ich nie kto inny, a stado yeti. Już samo to było dla nich niepokojącym szokiem, ale kiedy Doktor podejmie śledztwo, wszystko zagmatwa się jeszcze bardziej. W tych górach nic nie jest tym, czym się wydaje.

Liczba odcinków: 6 (oprócz odcinka #2, wszystko w formie rekonstrukcji)
Scenariusz i reżyseria: Mervyn Haisman, Henry Lincoln i Gerald Blake 

Lodowi Wojownicy
("The Ice Warriors")

Debiut pochodzących z Marsa lodowych wojowników. Załoga TARDIS ląduje w odległej przyszłości, w bazie Brittanicus podczas epoki lodowcowej, gdzie grupa naukowców pod przywództwem Lidera Klenta próbuje zatrzymać lodowiec za pomocą urządzenia jonizującego. Niestety, przypadkowo budzą oni uwięzionych od stuleci wewnątrz lodowca Marsjan, który uciekli ze swojej umierającej planety, a teraz planują podbić Ziemię. Dodatkowo jonizer, którego nie można zatrzymać wysadzi wkrótce silnik statku, będzie się działo!

Nawiązania do tej historii pojawiają się w książkach z Siódmym i Bernice Summerfield: Happy Endings, oraz Legacy.

Liczba odcinków: 6 (odcinki #2 i #3 w formie rekonstrukcji lub animacji)
Scenariusz i reżyseria: Brian Hayles i Derek Martinus
Nasze napisy

 

Wróg Świata
("The Enemy of the World")

Ziemia, 2018 rok, jednak nieco inny niż pamiętamy. Znany naukowiec i polityk zwany sklepikarzem świata, Salamander, obiecuje pokonać rosnący problem głodu na świecie, a także jest w stanie przewidzieć katastrofy klimatyczne. Tylko czemu udaje mu się to aż tak dokładnie? Czemu jego rywale zdają się znikać w tajemniczych i niewyjaśnionych okolicznościach? Po co mu bunkier wypełniony ludźmi, którzy wierzą, że świat zniszczyła atomowa zagłada? I czemu do licha okazuje się on mieć tę samą twarz, co nasz ukochany Władca Czasu?

Liczba odcinków: 6
Scenariusz i reżyseria: David Whitaker i Barry Letts
Nasze napisy

 

W Sieci Strachu
("The Web of Fear")

Ówcześni widzowie nie musieli długo czekać na powrót głównego antagonisty i jego yeti z historii The Abominable Snowmen. Tym razem, po około 40 latach i przypadkowej aktywacji jednego z robotów yeti, pojawiają się oni w towarzystwie tajemniczej pajęczyno-podobnej substancji w londyńskim metrze. Po śmierci kapitana Knighta, grupą uderzeniową dowodzi debiutujący w tej historii pułkownik Lethbridge-Stewart. Jak się później dowiadujemy, wydarzenia tej historii bezpośrednio przyczyniły się do powstania UNIT-u.

Ciekawostka: Londyńskie metro było tak realistycznie odwzorowane, że BBC dostało list ze skargą od London Transport, w którym zarzucało im się nagrywanie serialu na terenie własności London Transport bez ich zgody.

Liczba odcinków: 6 (odcinek #3 w formie rekonstrukcji)
Scenariusz i reżyseria: Mervyn Haisman, Henry Lincoln i Douglas Camfield
Nasze napisy

 

Furia z Głębin
("Fury from the Deep")

Furia z Głębin ("Fury from the Deep")
Jak przystało na podróże budką, która ląduje gdzie jej się podoba, Doktor i jego towarzysze lądują na wodzie w strefie zastrzeżonej rafinerii należącej do firmy Euro Sea Gas. Zostają ogłuszeni i zabrani do więzienia. Oczywiście na tym kłopoty się nie kończą, gdyż szybko okazuje się, że wystąpiło wiele niewyjaśnionych problemów z ciśnieniem w rurach zasilających z platform wiertniczych na morzu, a z rurociągu dochodzą dziwne dźwięki. Stoją za tym żywe wodorosty, które wydzielają trujący gaz i pianę umożliwiającą kontrolę umysłów. Bardzo ciekawy i niespodziewany okazuje się natomiast sposób ich pokonania...

W pierwszym odcinku, możemy doświadczyć historycznie pierwszego pojawienia się śrubokręta sonicznego! Co ciekawe początkowo miał być to zwyczajny śrubokręt, ale asystent produkcyjny Michael Briant zasugerował zmianę na taki działający na falach dźwiękowych. Postanowiono w tym celu użyć latarki długopisowej, ale ostatecznie był to gwizdek, gdyż Patrick Troughton ją zgubił.

Liczba odcinków: 6 (całość w formie rekonstrukcji, lub wydanej we wrześniu 2020 kolorowej animacji)
Scenariusz i reżyseria: Victor Pemberton i Hugh David
Nasze napisy

 

Kosmiczne Koło
("The Wheel in Space")

Psujące się ekrany, uruchomienie mechanizmów obronnych TARDIS, przeciążenie w obwodach i wyciek oparów rtęci. Zaczynamy z grubej rury! Na szczęście Doktor postanawia wyjąć generator wektorów czasu, co powoduje że TARDIS nie jest już większa w środku. Spokojnie, Doktor wie co robi... Czy aby na pewno? Zwłaszcza, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż okazuje się, że stacja która oferuje im swoją pomoc, sama za niedługo będzie miała problemy z flotą inwazyjną kierującą się najpierw na nich, a później na Ziemię...

Ciekawostka: Kombinezony kosmiczne z tej historii (widziane wcześniej w Dziesiątej Planecie) użyto podczas kręcenia Gwiezdnych Wojen: Nowej Nadziei i Imperium Kontratakuje, jako kombinezony pilotów Rebelii i stój łowcy nagród Bosska.

Według słuchowiska The Dying Light inżynier władca czasu, Quaddriger Stoyn, śledził Doktora podczas wydarzeń w tym odcinku.

Liczba odcinków: 6 (oprócz odcinków #3 i #6, wszystko w formie rekonstrukcji)
Scenariusz i reżyseria: David Whitaker, Kit Pedler i Tristan DeVere Cole
Nasze napisy