Trzeci sezon „Doktor Who” był emitowany od 11 IX 1965 roku do 16 VII 1966 roku. Składające się nań 45 odcinków podzielone było na 10 historii. Niestety aż 29 z nich wciąż jest dostępnych tylko w formie rekonstrukcji. A jest czego żałować, bo są to odcinki naprawdę wspaniałe: gigantyczny „Plan Daleków”, dramatyczna „Masakra” czy kultowy „Zabawkarz”. Szczególnie ubolewam nad tym ostatnim i utratą tych abstrakcyjnych scenografii. Sam Zabawkarz to zresztą postać często powracająca w EU. Wystąpił w książce „Divided Loyalities” z Piątym, słuchowisku „The Nightmare Fair” z Szóstym, słuchowisku „The Magic Mousetrap” z Siódmym oraz komiksie DWM „Endgame” z Ósmym.

Jest to też sezon rekordów i zmian: z niego pochodzi zarówno najdłuższa, jak i najkrótsza historia w serialu. Również w tym sezonie zrezygnowano z osobnego tytułu dla każdego epizodu i zaczęto nadawać historiom tytuł zbiorczy, jedynie numerując poszczególne jej części.

Wszystkie napisy do poniższych odcinków zostały stworzone przez zespół DrWhoNapisy.pl.

Galaktyka 4 ("Galaxy 4")

Podróżnicy trafiają w sam środek sporu pomiędzy Drahvinkami a Rillami. Jedne i drudzy są rozbitkami na planecie, która ma niedługo eksplodować. I obie strony utrzymują, że są terroryzowane przez tę drugą. Doktor musi dowiedzieć się, która z grup jest tu prawdziwą ofiarą i zasługuje na jego pomoc. Sprawę utrudniają chyboczące się roboty Rillów patrolujące planetę. Przyjaciele muszą działać szybko, zanim całkiem dosłownie stracą grunt pod nogami.

Liczba odcinków: 4 (całość w formie rekonstrukcji)

Scenariusz i reżyseria: William Emms, Derek Martinus i Mervyn Pinfield

Misja w Nieznane
("Mission to the Unknown")

To wyjątkowy odcinek. Po pierwsze, jest to jedyna historia 1-odcinkowa. Po drugie, jest to jedyny odcinek w historii całego serialu, gdzie Doktor nie pojawia się ani na chwilę. Pomijając pierwszą scenę, która jest właściwie zakończeniem  poprzedniegoodcinka, wprowadzającym nas do nowego odcinka. Częsty zabieg w Klasykach. Tak więc nie mamy Doktora, nie mamy też żadnego z jego towarzyszy, późniejszych ani wcześniejszych. Są za to Dalekowie. A sam odcinek jest interesujący, ponieważ stanowi swego rodzaju prolog do innej historii z sezonu 3: Mistrzowskiego Planu Daleków („The Daleks’ Master Plan”).

Liczba odcinków: 1 (tylko w formie rekonstrukcji)

Scenariusz i reżyseria: Terry Nation i Derek Martinus

Twórcy Mitów
("The Myth Makers")

Wariacja na temat Wojny Trojańskiej, Doktor trafia na obrzeża oblężonego miasta w ostatnich dniach 10-letniej wojny. Dla fanów mitologii może być szokująca, z uwagi na niektóre nieścisłości czy też brak niektórych postaci (Helena jest tu tylko wspomniana), równie szokująca może być dla fanów słynnego filmu „Troja” z 2003 roku. Nie mamy tu pieśni pochwalnej dla Achillesa ani poczciwego i mądrego Odysa. Trzeba mieć na uwadze, że odcinki powstały na 37 lat przed hollywoodzką produkcją, jest to więc pewna ciekawostka kinematograficzna. No i jej zakończenie jest bardzo ładnym nawiązaniem do tego, jak się kończy oryginalnie Iliada (a również wspomniany film).

Liczba odcinków: 4 (całość w formie rekonstrukcji)

Scenariusz i reżyseria: Donald Cotton i Michael Leeston-Smith

Mistrzowski Plan Daleków ("The Daleks' Master Plan")

Epopeja 12-odcinkowa, czyli najdłuższa (albo druga najdłuższa, zależy jak liczyć odcinki z sezonu 23) historia, jaką wyemitowano w „Doktor Who”. Epicka opowieść kipiąca od intryg, polityki i podróży przez Wir Czasu. Dalekowie zawiązali międzyplanetarny spisek z dygnitarzami kluczowych układów, chcąc przejąć kontrolę nad całym Wszechświatem. Doktor i jego przyjaciele będą musieli stawić czoła politykom, służbom mundurowym, cwanemu Mnichowi, a przede wszystkim samym Dalekom, rozwikłać śmiercionośną intrygę i przemierzyć czas oraz przestrzeń, by ją powstrzymać, zanim sam czas zostanie zniszczony. Poza tym w tych odcinkach po raz pierwszy widzimy coś, do czego przyzwyczaiło nas już New Who: jak jakaś postać umiera w imię Doktora. Doktor uczestniczy też po raz pierwszy w świętowaniu Bożego Narodzenia oraz Sylwestra/Nowego Roku.

Liczba odcinków: 12 (wszystkie odcinki oprócz #2, #5 i #10 w formie rekonstrukcji)

Scenariusz i reżyseria: Terry Nation, Dennis Spooner i Douglas Camfield

Masakra Nocy św. Bartłomieja
("The Massacre of St. Bartholomew's Night")

Wydaje mi się, że trochę niedoceniana opowieść, przedstawiająca kulisy słynnej Nocy Świętego Bartłomieja, w czasie której we Francji dokonano brutalnej rzezi na protestantach z rozkazu katolickiej królowej.

Odcinki dają pewne pojęcie, co doprowadziło do tej tragedii, na czele z ważną prawdą: historycznie konflikty religijne rzadko miały tło religijne. Religia bywała wygodną wymówką, lecz tak naprawdę zawsze chodziło tylko o władzę, wpływy i polityczną supremację. Dramatyczna historia z przejmującym finałem.

Liczba odcinków: 4 (całość w formie rekonstrukcji)

Scenariusz i reżyseria: John Lucarotti, Donald Tosh i Paddy Russell

Arka
("The Ark")

Bardzo przyjemna i znów poruszająca istotne problemy opowieść, którą można streścić następująco: Doktor popełnia drobny błąd i omal nie doprowadza do katastrofy. Podróżnicy trafiają na statek-arkę wysłany w niewyobrażalnie odległej przyszłości z Ziemi, żeby skolonizować inne planety. Wskutek wspomnianego błędu los całej ekspedycji jest zagrożony i Władca Czasu będzie musiał się wysilić, żeby na czas uratować sytuację. A żeby było jeszcze ciekawiej, to w tej samej historii, już po zażegnaniu swojego błędu, TARDIS ściąga Doktora na Arkę ponownie. Mamy okazję zobaczyć, jak potoczyły się losy załogantów w ciągu lat po odejściu Doktora. Osobiście moja ulubiona historia z tego sezonu.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Paul Erickson, Lesley Scott i Michael Imison

Niebiański Zabawkarz
("The Celestial Toymaker")

Pełna absurdów, przekomiczna historia, w której Doktor i jego towarzysze zostają uwięzieni przez nadnaturalną istotę, zwaną Zabawkarzem. Mężczyzna wciąga ich w swoje szalone gierki i zabawy, w których stawką jest ich los.

Historia traci chyba więcej niż połowę uroku, jako że rekonstrukcje nie oddają w pełni jej scenografii i charakteryzacji, ale przynajmniej pozostają gierki słowne. No i chociaż ostatnia część się zachowała w normalnej formie. Co do reszty – cóż, trzeba użyć nieco wyobraźni.

Liczba odcinków: 4 (odcinki #1, #2 i #3 w formie rekonstrukcji)

Scenariusz i reżyseria: Brian Hayles, Donald Tosh i Bill Sellars

Rewolwerowcy
("The Gunfighters")

Coś dla fanów westernów. Czysto historyczna opowieść o słynnej strzelaninie w OK Corral, w miasteczku Tombstone, do której doszło 26 X 1881 roku, a udział w niej wzięły tak wielkie legendy jak Wyatt Earp czy Bat Masterson. Nie zabraknie również Doca Holidaya.

Dla mnie piękna perełka i wisienka na torcie sezonu trzeciego, ale co ja będę gadał – wychowałem się na Lucky Luke’u, Miasteczkiem Mercy Doktor też mnie kupił.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Donald Cotton i Rex Tucker

Dzikusy
("The Savages")

Tym razem Doktor spotyka na obcej planecie wysoko zaawansowaną cywilizację, na której czele stoją Starsi. Początkowa fascynacja przeradza się jednak w niechęć, kiedy odkrywa sekret ich dobrobytu. Szokująca opowieść o ludziach, którzy stanęli na rozdrożu nauki i moralności i wybrawszy jedno, całkowicie odrzucili drugie. Tym bardziej fascynuje jej wiek. Kolejny dowód na to, że fabuła Klasyków ani trochę nie trąci myszką. A dalsze losy planety i jej mieszkańców możecie poznać ze słuchowisk „The Locked Room” oraz „The War To End All Wars”.

Liczba odcinków: 4 (całość w formie rekonstrukcji)

Scenariusz i reżyseria: Ian Stuart Black i Christopher Barry

Machiny Wojenne
("The War Machines")

Dosyć klasyczna opowieść o zabójczych komputerach. W Londynie profesor Brett zbudował wysoce zaawansowany superkomputer WOTAN. Mimo jego szlachetnych intencji, sztuczna inteligencja buntuje się przeciwko ludziom, dostrzegając w nich zagrożenie. Nie tylko przejmuje kontrolę nad umysłami ludzi, ale również buduje armię robotów bojowych, by podbić świat. Doktor staje do bohaterskiej walki.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Ian Stuart Black, Kit Pedler i Michael Ferguson