Siódme wcielenie Doktora staje się coraz bardziej ugruntowane w osobowości makiawelicznego spiskowca, symbolizuje to nawet zmiana koloru płaszcza. Niestety ciąg dalszy jego przygód to już tylko czternaście odcinków, emitowanych od 6 września 1989 roku do 6 grudnia 1989 roku. Następny raz zobaczymy to wcielenie (i jego regenerację) dopiero w amerykańskim filmie z 1996 roku. Na szczęście ostatni sezon Classic Who zafundował fanom całkiem sporą dawkę wrażeń. Legendy Arturiańskie, powrót Bessie, brygadiera i Mistrza, nowego wroga pojawiającego się często w słuchowiskach - Fenrica, a także nieco więcej informacji na temat przeszłości Ace.

 

Pole Bitwy ("Battlefield")

Lubicie Legendy Arturiańskie? Lubicie erę Trzeciego Doktora, czasy UNIT i Bessie? Lubicie gdy Doktor udaje/okazuje się być jakąś postacią historyczną? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedzieliście 'tak', to spodoba Wam się ta historia, bo opowiada ona o przybyszach z równoległego wymiaru, w którym historie króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu są rzeczywistością. Na Ziemi ląduje bowiem kapsuła z królem Arturem i jego legendarnym mieczem Excaliburem, a przejąć ją planują zarówno rycerz Ancelyn, jak i jego rywal Mordred ze swoją matka czarownicą - Morgaine. Niestety natrafiają oni na konwój UNIT przewożący pocisk jądrowy i uznają ich za wrogów. Czy Doktor, którego przybysze uznali za Merlina, będzie w stanie zapobiec wojnie nuklearnej i ocalić ludzkość? Na szczęście nie jest sam - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Prequelem tej historii jest słuchowisko z serii Short Trips One Fateful Knight z Ósmym Doktorem.

Ciekawostka: podczas kręcenia sceny z water-tank w odcinku drugim, doszło do pęknięcia szyby strumień wody popłynął przez pomieszczenie w kierunku sprzętu elektrycznego, co groziło życiu zamkniętej w środku Sophie Aldred. Na szczęście Sylvester McCoy zauważył to i w porę ostrzegł ekipę filmową. Cały incydent jest udokumentowany i wydany razem z tą historią na DVD.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Ben Aaronovitch i Michael Kerrigan
Napisy: Anilin

Świetlisty Duch ("GhostLight")

Bardzo dobra historia do obejrzenia na Halloween. Doktor zabiera Ace do starego wiktoriańskiego domu Gabriel Chase, który okazuje się być nawiedzony. Obecny tam duch, Świetlisty, jest podróżnikiem, który tworzy Katalog Życia, jednak robi to w wybitnie niehumanitarny sposób. Poza tym ma bardzo nieprzyjemną aurę wokół siebie, powodującą wydobycie z ludzi tego, co w nich najgorsze. Dodatkowo, okazuje się że to miejsce jest silnie powiązane z przeszłością Ace, do której dziewczyna zdecydowanie wracać nie chciała. Doktor jednak ma swój własny plan, który mimo dobrego celu wiedzie bardzo szarą ścieżką knowań i manipulacji.

Instytut Torchwood badał udział Doktora w wydarzeniach z domu Gabriel Chase w komiksie The Time Machination, a sam Doktor dostanie za nie reprymendę w powieści Timewyrm: Revelation.

Ciekawostka: odrzucona i pozmieniania później pierwotna wersja scenariusza do tej historii stała się później bazą dla powieści Lungbarrow. To Doktor miał się zmierzyć ze swoją przeszłością w domu swoich przodków, ale producent John Nathan-Turner uznał, że zdradza to zbyt wiele na temat przeszłości Doktora.

Liczba odcinków: 3
Scenariusz i reżyseria: Marc Platt i Alan Wareing
Napisy: Kalif O’Marud

 

Klątwa Fenrica
("The Curse of Fenric")

Rok 1943. W tajnej bazie brytyjskiego wywiadu w Northumberland, dr Judson zaprojektował najbardziej zaawansowaną maszynę tamtych czasów, mogącą złamać szyfr nazistów. Na taki smakowity kąsek zęby ostrzy również Związek Radziecki. wysłany zostaje oddział, którego zadaniem jest ją przejąć, niestety mają nieszczęście trafić w to samo miejsce i czas, co Doktor. ULTIMA, bo tak nazywa się ta maszyna, używana jest również do odszyfrowania wikińskich run, które okazują się być czymś więcej. Jakaś tajemnicza siła, którą Doktor uwięził siedemnaście wieków wcześniej, wykorzystuje je do uwolnienia się, a jakby tego było mało jest ona powiązana z Ace. Przyjaźń Doktora z Winstonem Churchillem (i umiejętność podrabiania jego podpisu przez Doktora), rozwinięta później New Who (Victory of the Daleks) i słuchowiskach (The Churchill YearsSubterfugeOperation Hellfire), jest pierwszy raz zasugerowana w tej historii. Pojawia się również umiejętność rozmawiania Doktora z dziećmi (A Good Man Goes to War i Closing Time).

Ace spotyka swoją matkę, Audrey, ponownie, dwa lata po tej historii w słuchowisku Casualties of War, a z kolei dorosła Audrey, pojawia się ponowie w powieści Ace of Hearts, w której to Ace jest mała. Starożytnego (the Ancient One) spotyka ponownie Dwunasty podczas podróży z Bill w komiksie The Wolves of Winter.

Ciekawostka: scenarzysta Ian Briggs bazował postac doktora Judsona i jego maszynę na postaci historycznej Alana Turinga i jego maszyny o nazwie Bomba, zbudowanej w celu złamania Enigmy. Musiał jednak ukryć wątek homoseksualizmu postaci, gdyż w tamtych czasach było to jeszcze uznawane za niestosowne dla programów familijnych. Romans Judsona i Millingtona pojawia się jednak w nowelizacji historii.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Ian Briggs i Nicholas Mallett
Napisy: Anilin

Przetrwanie("Survival")

Myśleliście, że Szósty był miłośnikiem kotów, bo miał kocią przypinkę? Cóż, najwidoczniej miłość została przekazana dalej, bo w tej historii Siódmy szuka pewnego konkretnego kota, który dziwnie się zachowuje. Okazuje się, że przyjaciół Ace i wszystkich ludzi w okolicy porwali Ludzie Gepardy. Doktor jednak wydaje się tym nie przejmować, do czasu, gdy porywają również Ace, a potem niego samego. Okazuje się bowiem, że w dostaniu się na Ziemię, Ludzie Gepardy otrzymali od kogoś pomoc. Ten ktoś obserwował wszystko oczami tajemniczego kociaka. Planeta Ludzi Gepardów miała na niego bardzo zły wpływ i teraz potrzebuje pomocy Doktora, żeby się stamtąd wydostać. Jednak jedyny sposób, aby tego dokonać, to ulec wpływowi planety i przemienić się w Człowieka Geparda. Co jednak, jeśli taka nowo zdobyta moc zacznie się podobać i będzie z chęcią wykorzystywana? Wtedy nastąpi walka o przetrwanie, a przetrwają tylko najsilniejsi... Idziemy Ace, mamy robotę do wykonania!

Doktor spotyka później (powieść Invasion of the Cat-People i odcinki New Earth, oraz Gridlock) ludzi koty, jednak to nie są ci sami, co w tej historii. Przyjaciółka Ace, Shreela Govindia, pojawia się w powieści Cat's Cradle: Warhead. Z kolei komiks Emperor of the Daleks! wyjaśnia skąd wziął się materac, na kórym Doktor szczęśliwie wylądował w jedne ze scen. Dalsze przygody Doktora i Ace kontynuowała rozpoczęta niedługo po emisji tej historii seria książek Virgin New Adventures.

Ciekawostka: Scena śmierci jednego z bohaterów pozostaje niewyjaśniona, gdyż BBC uznało ten fragment scenariusza za zbyt brutalny (zostaje rozerwany na strzępy za okazanie słabości).

Liczba odcinków: 3
Scenariusz i reżyseria: Rona Munro, Andrew Cartmel i Alan Wareing
Napisy: Anilin