Sezon 22 emitowany pomiędzy 5 stycznia 1985, a 30 marca 1985 składa się z 6 historii i (tylko) 13 odcinków. BBC postanowiło poeksperymentować z formatem serialu w wyniku czego odcinki stały się dwa razy dłuższe (czyli 45 minutowe).
Zmiana nie wpłynęła pozytywnie na oglądalność, więc do dziś pozostaje to jedyny sezon z Classic Who, który ma taki format. Co więcej, serial był wtedy bardzo bliski skasowania (o czym więcej w opisie kolejnego sezonu). Mimo to, mamy w tym sezonie naprawdę ciekawe historie i multum odniesień do początków serialu: wracamy na jedną z ojczystych planet Cybermenów - Telos, odwiedzamy wysypisko Foremana przy ulicy Totter's Lane, Doktor wreszcie naprawia obwód kameleona, doświadczamy krytyki kapitalizmu i telewizji, przedstawieni zostają nowi powracający wrogowie - Sil i Rani, Doktor ratujący sam siebie z opresji, spotkanie z autorem klasyki sci-fi i na koniec rozłam wewnątrz armii Daleków. Się dzieje!
Atak Cybermenów
("Attack of the Cybermen")
Liczba odcinków: 2
Scenariusz i reżyseria: "Paula Moore" (patrz ciekawostka) i Matthew Robinson
Napisy: Astroni
Pomsta na Varosie ("Vengeance on Varos")
TARDIS ma awarię (znowu). Tym razem jednak jest ona na tyle poważna, że jedynym ratunkiem jest pierwiastek zeiton, występujący tylko na planecie Varos. Doktor i Peri wyruszają na misję by zdobyć cenny surowiec i trafiają w sam środek rozległej politycznej gry. Wkrótce będą musieli walczyć o przetrwanie w morderczym reality-show, transmitowanym 24 h/d, na ogarniętej zepsutym kapitalizmem planecie. Tutaj rządzą nikczemni przedsiębiorcy i skorumpowani politycy, wynalazcy zaś zajmują się tworzeniem kolejnych narzędzi tortur przynoszących radość gawiedzi. Tym razem Doktor nie poradzi sobie bez wsparcia, ale czy na tak parszywym świecie komukolwiek można zaufać?
Ciekawostka 1: Usunięta scena rozmowy Doktora i Peri z tej historii tłumaczy dlaczego obwód kameleona znów przestał działać. Wspominają w niej, że Doktor przywrócił wizerunek budki policyjnej po tym, jak podczas niedawnej przygody TARDIS zmaterializowała się w postaci piramidy na zmrożonej planecie Yuin 9. Peri żartuje, że TARDIS skończy kiedyś jako kolumna Nelsona (pomnik w Londynie), na co Doktor reaguje (jak to Szósty) bardzo głośno i ruga ją za obrazę jego fachowej roboty.
Ciekawostka 2: Jako że historia była początkowo planowana jako część poprzedniego sezonu, przeszła po drodze wiele zmian. W wyniku tych zmian (m.in. skasowania większości komediowych dialogów i potraktowania poważnie sceny z wanną z kwasem) przybrała ona znacznie mroczniejszy klimat, co nie uszło uwadze krytyków. Narzekali oni bowiem, że serial stał się zbyt mroczny.
Liczba odcinków: 2
Scenariusz i reżyseria: Philip Martin i Ron Jones
Napisy: Astroni
Znamię Rani
("The Mark of the Rani")
Wioska Kilingworth staje się centrum niezwykłych zdarzeń - niedługo ma się tu odbyć zjazd najświetniejszych umysłów tego pokolenia, a to z inicjatywy inżyniera, George'a Stephensona. Z drugiej strony, w tym samym miasteczku, krzyżują się losy aż trójki Władców Czasu: Doktora, Mistrza oraz Rani - wyklętej specjalistki od biochemii, wygnanej z Gallifrey za nieetyczne i nielegalne eksperymenty. Trójka tak narwanych charakterów, w ośrodku gdzie ma wkrótce dojść do rewolucji przemysłowej, a jeszcze pikanterii dodają zaniepokojeni rozwojem technologii Luddyści (wyjątkowo agresywni, naznaczeni tajemniczym znamieniem) - mieszanka iście wybuchowa. Albo Doktor załagodzi sytuację, albo wszyscy pozabijają się nawzajem.
Ciekawostka 1: Colin Baker nie został zastąpiony kaskaderem w żadnej ze scen. A szkoda, bo w jednej z nich zdecydowanie by mu się przydał, gdyż Doktor brudzi sobie podczas niej twarz ziemią. Czego jednak aktor nie wiedział, to tego, że nie była to do końca ziemia, a... psie odchody.
Ciekawostka 2: Postać Rani powstała w umysłach małżeństwa Bakerów (scenarzystów) po rozmowie ze znajomym chemikiem, który uświadamiał im, że składają się w całości ze związków chemicznych, na co inny znajomy zapytał "a co z duszą?". Z kolei eksperymenty Rani zostały zainspirowane pracą naukową z czasopisma The New Scientist, dotyczącą ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za sen.
Ciekawostka 3: W trakcie nagrywania historii, pogoda była bardzo zmienna. Podczas jednej ze scen, które miały być kręcone w trakcie słonecznej pogody, Doktor zostaje przywiązany do drewnianej żerdzi, co ze względów bezpieczeństwa zajmowało trochę czasu. Pech chciał, że akurat jak kręcono te scenę zaczęło zbierać się na deszcz, więc ekipa musiała się szybko spakować. Tak im się spieszyło, że zostawili biednego Colina Bakera związanego, samotnie w lesie... Na szczęście tylko na pół godziny.
Liczba odcinków: 2
Scenariusz i reżyseria: Pip i Jane Bakerowie, oraz Sarah Hellings
Napisy: Astroni
Dwóch Doktorów
("The Two Doctors")
Jedna z dwóch (obok "Twice Upon a Time") wielodoktorowych historii, które nie są związane z żadną serialową rocznicą. Jest ona o tyle ciekawa, że można wiele o niej opowiedzieć nie mówiąc ani słowa o fabule, gdyż ze względu na lokację, którą wybrano (Hiszpańska Sevilla), podczas kręcenia pojawiało się wiele problemów. Jednak sama fabuła, będąca poniekąd krytyką polowania, rzeźnictwa i w ogóle jedzenia mięsa (Robert Holmes był wegetarianinem), opowiada o tym, jak Szósty Doktor ratuje Drugiego Doktora przed przemianą w kanibala. Ah, no i są jeszcze Sontaranie i kosmiczni kanibale ze swoimi niecnymi planami.
Ciekawostka: Ze względu na dużo starszy wygląd Drugiego Doktora (podobnie jak w historii Pięciu Doktorów), historia ta w dużej mierze pasuje do fanowskiej teorii sezonu 6B, zgodnie z którą druga regeneracja Doktora wcale nie miała miejsca pod koniec procesu sądowego w historii Gry Wojenne, a znacznie później. Przygody te można poznać z książek (m.in. World Game, Players), oraz komiksów (m.in. Invasion of the Quarks, Martha the Mechanical Housemaid, oraz The Night Walkers, gdzie następuje regeneracja), a już niedługo także słuchowisk od Big Finish. Więcej o tej teorii przeczytacie tutaj.
Liczba odcinków: 3
Scenariusz i reżyseria: Robert Holmes i Peter Moffatt
Czasospływ ("TimeLash")
Lubicie crossovery Doctor Who z klasyką literatury sci-fi? To ta historia jest dla Was! Czekają Was nawiązania do kilku dzieł, a nawet pojawienie się w historii ich autora. Nie zdradzimy Wam jednak, o kim mowa, gdyż nawet sama historia trzyma ten sekret do samego końca. Możemy za to powiedzieć, że historia ta jest poniekąd kontynuacją jednej z niezekranizowanych przygód Trzeciego Doktora i Jo Grant, oraz że opowiada o wizycie Szóstego Doktora i Peri na planecie Karfel. Trafiają oni w sam środek buntu rebeliantów przeciwko rządom strachu tajemniczego, nigdy nie widzianego władcy, Borada. Żeby było ciekawiej, lustra na tej planecie są zakazane, a do egzekucji buntowników wykorzystywany jest tunel czasowy, tytułowy Czasospływ, który przy okazji łączy tę planetę z dwunastowieczną Szkocją. A to ci kara! Żeby było jeszcze ciekawiej, dodamy, że historia ta daje też możliwe wyjaśnienie legendy potwora z Loch Ness. Jednocześnie jest to druga wersja genezy słynnego stwora, gdyż pierwsza pojawiła się już w sezonie 13 w Terrorze Zygonów.
Ciekawostka: nakładanie makijażu dla postaci Roberta Ashby trwało 3 godziny, a aktor nie mógł nic jeść przez czas dzień nagrywania.
Ciekawostka 2: początkowo pierwsza wizyta Doktora na planecie Karfel miała mieć miejsce, jeszcze za czasów pierwszej inkarnacji podróżującej z Ianem, Barbarą i Susan.
Liczba odcinków: 2
Scenariusz i reżyseria: Glen McCoy i Pennant Roberts
Apokalipsa Daleków ("Revelation of the Daleks")
I na koniec sezonu, historia którą scenarzysta Eric Saward uważa za swoje najlepsze dzieło, czyli ciąg dalszy historii "Resurrection of the Daleks" i relacji Davrosa z jego "dziećmi" - Dalekami. Historia zaczyna się, gdy Doktor przybywa razem z Peri na planetę Necros, aby pożegnać swojego zmarłego przyjaciela, profesora Arthura Stengosa. Jednak zanim jeszcze nasi bohaterowie dotrą do ośrodka Wieczny Odpoczynek, Doktor zostaje zaatakowany przez jakiegoś mutanta. Na miejscu okazuje się z kolei, że ciało profesora zniknęło, a twórca Daleków podaje się za Wielkiego Uzdrowiciela i faktycznie pomaga ludzkiej kolonii na planecie Necros. Jednak, oczywiście, robi to w swój pokręcony sposób, realizując przy okazji diaboliczny plan. Jednak czy ten plan się powiedzie? I co ma z tym wszystkim wspólnego bardzo ciekawy design Szklanego Daleka?
Ciekawostka 1: W ostatnim odcinku, ostatnie zdanie, które wypowiada Doktor miało brzmieć "Zabiorę Cię do Blackpool" i być zapowiedzią podróży jaką odbędą w następnym odcinku. Zamiast tego odcinek kończy się stopklatką tuż przed wypowiedzeniem nazwy lokacji, gdyż kolejna historia pt. "The Nightmare Fair" została anulowana razem z całą pierwotną wersją 23 sezonu. Historia ta, w której powraca jeden z ciekawszych antagonistów z czasów Pierwszego Doktora, czyli Niebiański Zabawkarz, została zrealizowana w formie powieści w 1989 i słuchowiska od Big Finish w 2009.
Ciekawostka 2: W roli DJ-a chciano obsadzić ludzi, którzy faktycznie są muzykami m.in.: Alana Freemana, Jimmiego Savile, Phila Collinsa, Robbiego Coltrane, Kennetha Cranham, Rogera Daltrey oraz Nickiego Hensona. Co ciekawsze, według książki "The Eighties", rozważano również Davida Bowie.
Liczba odcinków: 2
Scenariusz i reżyseria: Eric Saward i Graeme Harper
Napisy: w przygotowaniu