Kolejny świetny sezon, w którym od 5 I 1984 do 30 III 1984 wyemitowano 26 odcinków w 7 historiach. Po długiej przerwie zaliczymy dramatyczne starcia z Dalekami oraz Sylurianami. Dowiemy się też czegoś więcej o przeszłości Turlougha. A przedostatnia historia w tym sezonie bywa przywoływana jako jedna z najlepszych w Klasykach. Albo najbardziej szokujących. W zasadzie, to oba pasują.

 

Morscy Wojownicy ("Warriors of the Deep")

Powrót pewnych znanych z ery Trzeciego Doktora antagonistów - Sylurian, którzy próbują skłócić dwie ziemskie frakcje trwające w stanie zimnej wojny. Lata osiemdziesiąte XXI wieku, TARDIS ląduje w Podwodnej Bazie 4, a Doktor i towarzysze oczywiście uznani zostają za wrogich agentów infiltrujących bazę. Okazuje się jednak, że faktycznie na stacji znajduje się ktoś niepożądany i ma bardzo złowieszcze plany.

Przeciwnicy z tej historii nie pojawiają się serialu aż do New Who, ale są obecni w słuchowiskach (Bloodtide i The Coup) i książkach (The Scales of Injustice i Blood Heat). Książka The Scales of Injustice jest prequelem tej historii i próbuje wyjaśnić kilka nieścisłości i dziur fabularnych, które powstały pomimo planu aby Warriors from the Deep było sequelem odcinka z Trzecim Doktorem.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Johnny Byrne i Pennant Roberts
Napisy: Micpru78

 

Przebudzenie 
("The Awakening")

Pierwszy raz w historii serialu, Doktor odwiedza rodzinę któregoś z towarzyszy. Jest to dziadek Tegan, który mieszka w małej angielskiej wiosce Little Hodcombe, na terenie której trwają inscenizacje bitew angielskiej wojny domowej z 1643 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ludzie zdają się nie pamiętać, że to tylko inscenizacje, a dziadek Tegan gdzieś zaginął. Doktor musi zatrzymać ten chaos, który zdaje się budzić zły byt kryjący się w kościele.

Chłopak, który schował się w kościele i został przeniesiony ponad 300 lat w przyszłość, Will, miał na stałe zostać towarzyszem Doktora, jednak skończyło się tylko na książce pod tytułem The King of Terror. Główny wróg z tej historii pojawia się później w książkach The Hollow Men i Last of the Gaderene. Z kolei w słuchowisku And You Will Obey Me dowiadujemy się, że podczas swojego pobytu w Little Hodcome Doktor otrzymuje wezwanie pomocy od Mistrza z Hexford w 2016 roku.

Liczba odcinków: 2
Scenariusz i reżyseria: Eric Pringle i Michael Owen Morris
Napisy: Micpru78

 

Frontios ("Frontios")

Doktor, Turlough i Tegan lądują na odległej planecie Frontios w dalekiej przyszłości. Ludzie giną w niewyjaśnionych okolicznościach, meteoryty bombardują osady a dodatkowo wnętrze planety otwiera się i pochłania kolejne ofiary. Doktorowi zabroniono pomagać, jednak sam wpada w tarapaty, gdyż staje się to co nie powinno - TARDIS ulega zniszczeniu! Kto za tym wszystkim stoi, komu tak bardzo zależy na wybiciu resztek ludzkości?

Pomiędzy krótką scenę, w której Doktor przenosi Gravisa na Kolkokron, a powrotem na Frontios, twórcy EU wcisnęli książki Life After QuethPerfect DayKeeping It Real, a także słuchowisko Time in Office. Historia kończy się wstępem do kolejnego odcinka z Dalekami, ale i tu wciśnięto kolejną opowieść, słuchowisko Excelis Dawns. Kosmitów z tej historii spotyka potem Szósty Doktor w słuchowisku The Hollows of Time, choć z ich punktu widzenia dzieje się to miliony lat wcześniej.

Ciekawostka: stroje kosmitów z tej historii były źle zaprojektowane pod względem wentylacji, więc aktorzy odgrywający ich role musieli pomiędzy ujęciami mieć dostarczany tlen do wnętrza kostiumów.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Christopher H. Bidmead i Ron Jones
Napisy: Micpru78

 

Rezurekcja Daleków ("Resurrection of the Daleks")

Jak jest wyjaśnione w poprzedniej historii, za tajemniczym tunelem czasowym stoją Dalekowie! Okazuje się, że stworzyli go po to, aby uwolnić swojego stwórcę po dziewięćdziesięciu latach więzienia. Karzą mu pomóc sobie w uzdrowieniu armii Daleków z Movellańskiego wirusa. Jednak Davros ma swój własny pomysł na to jak wykona tę prośbę i jest on oczywiście bardzo odległy od wizji Daleków. Gdy Doktor odkrywa jego złowieszczy plan, ponownie staje przed dylematem niczym z Genezy Daleków. Czy i tym razem stanie po stronie prawości? A może okaże się, że Davros ma rację mówiąc, że są z Doktorem do siebie bardzo podobni? Jedno jest pewne, ta decyzja da mu wiele do myślenia nad swoim dotychczasowym postępowaniem.

Dalsze losy Davrosa są kontynuowane w słuchowisku pt. Davros.

W tej historii Dalekowie, po uporaniu się z wirusem planowali wysłać klona Doktora, który zamordowałby Wysoką Radę na Gallifrey. Według Russella T. Daviesa, było to jedno z pierwszych starć Ostatniej Wielkiej Wojny Czasu.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Eric Saward i Matthew Robinson
Napisy: Micpru78

 

Planeta Ognia ("Planet of Fire")

Kamelion, który połączył się z interfejsem TARDIS, odebrał wezwanie o pomoc pochodzące z Wysp Kanaryjskich. Po przybyciu na miejsce, okazuje się że jedyną osobą potrzebującą pomocy jest młoda topiąca się amerykanka. Sytuacja się jednak szybko komplikuje, gdy wśród jej rzeczy Turlough odnajduje kamień z symbolem identycznym do tego, jaki on sam ma na ramieniu, a nad Kamelionem przejmuje kontrolę jakaś tajemnicza siła, kierując TARDIS na wulkaniczną planetę Sarn. Tam Doktor będzie musiał powstrzymać jednego ze swoich największych wrogów przed przejęciem kontroli nad gazem Numismaton, a Turlough zmierzy się ze swoją przeszłością.

Ciekawostka: jest to ostatnia historia do czasów Adama, w której Doktor ma męskiego towarzysza i ostatnia do czasów Nardole'a w której przynajmniej jednym towarzyszem nie jest Ziemianin.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Peter Grimwade i Fiona Cumming
Napisy: Micpru78

 

Jaskinie Androzani
("The Caves of Androzani")

Doktor zabiera Peri na planetę okrążającą wraz ze swoja bliźniaczką gwiazdę Syriusz, Androzani Minor, która okazuje się być jałowa i opustoszała. Stało się tak w wyniku długotrwałej i krwawej wojny pomiędzy Generałem Chellakiem, a przestępcą Sharazem Jekiem. Przedmiotem sporu była kontrola nad źródłem substancji zwanej spectrox. Na domiar złego zarówno Doktor jak i Peri przypadkiem zatruwają się tą śmiertelną substancją, na którą antidotum nie istnieje. Jak daleko posunie się Doktor w ogniu zaostrzającego się konfliktu, aby ocalić przyjaciółkę?

W tej historii poznamy w końcu zadziwiający powód, dla którego Piąty nosi przytroczony do płaszcza seler. Zaś nawiązania do tej historii pojawiają się m.in. w słuchowiskach WinterThe Widow's Assassin i książce Timewyrm: Revelation.

Ciekawostka: podczas nagrywania tej historii zdarzyło się tyle wypadków, że Peter Davison później żartował, iż ekipa filmowa naprawdę starała się go zabić.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Robert Holmes i Graeme Harper
Napisy: Micpru78

 

Dylemat Bliźniaka ("The Twin Dilemma")

Doktor wciąż odczuwający skutki wydarzeń z poprzedniej historii planuje zostać pustelnikiem na opuszczonej asteroidzie gdzieś na końcu wszechświata. Ląduje jednak na planecie Titan III, na obrzeżach Drogi Mlecznej. Tam szybko odkrywa uknuty spisek, mający zagrozić całej galaktyce. Doktor, musi się otrząsnąć, a następnie ustalić dlaczego kosmiczny brzuchonóg Mestor nakazał dawnemu znajomemu Doktora, znanemu teraz pod pseudonimem profesora Edgewortha, porwać bardzo inteligentnych bliźniaków Romulusa i Remusa.

Ciekawostka: kocia przypinka Doktora została ręcznie wykonana i pomalowana przez Suzie Trevor ze specjalnego londyńskiego sklepu z przypinkami.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Anthony Steven i Peter Moffatt
Napisy: Micpru78