Nowy sezon i znów nowa formuła. Od 4 I 1982 do 30 III 1982 wyemitowano 26 odcinków, podzielonych na 7 historii. Ciężko krótko opisać ten sezon, gdyż jest bardzo różnorodny. Mamy odcinki na statku kosmicznym, mamy odcinki z Cybermenami, eksplorację obcej cywilizacji, oraz nieco tragikomiczną genezę Czarnej Orchidei George'a Goodchilda. Na przestrzeni tego sezonu dowiemy się jaka była przyczyna Wielkiego Pożaru Londynu w 1666 oraz kto stał za katastrofą, która zgładziła na Ziemi dinozaury. No i będzie też diaboliczny Mistrz. Jednym słowem: warto!

 

 Castrovalva ("Castrovalva")

W wyniku przeżyć z poprzedniego odcinka, Doktor musi udać się na odpoczynek do szczególnego pomieszczenia TARDIS zwanego Komnatą Zero, jednak w wyniku uszkodzenia TRADIS pokój zostaje usunięty (a przywrócony ponownie w słuchowiskach, mi.in. Zaltys i Renaissance of the Daleks). Drużyna zmuszona jest wylądować na spokojnej planecie Castrovalva, która nie jest do końca tym, czym się wydaje. W końcu nie codziennie można znaleźć się wśród scenerii niczym z surrealistycznych obrazów M. C. Eschera. Poza tym, z osłabionego stanu Doktora korzystają jego wrogowie, aby pozbyć się go raz na zawsze w wielkim wybuchu.

Słuchowisko Big Finish Psychodrome dzieje się tuż po tej historii (i tuż przed następną), jednak nie kontynuuje wątków w niej zawartych.

Ciekawostka: Począwszy od tej historii nasz ukochany Władca Czasu jest ujęty w napisach końcowych jako The Doctor, a nie jak do tej pory Doctor Who, lub wręcz Dr. Who.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Christopher H. Bidmead i Fiona Cumming
Napisy: Micpru78

 

 

 Czworo do Apokalipsy 
(„Four to Doomsday”)

Znacie takie powiedzenie troje to już tłok? W takim razie czworo, to już apokalipsa! Zwłaszcza jeśli statkiem kolonizacyjnym lecą na ziemię Urbankanie: Monarcha, oraz ministrowie perswazji i oświecenia. Są oni zadziwiająco mocno zainteresowani ludzką kulturą i historią, a do tego desperacko wręcz poszukują sposobów na podróże z prędkością nadświetlną. Mało tego, okazuje się, że porwali z jakiegoś powodu na pokład ludzi z czterech różnych okresów historycznych Ziemi: antycznego Greka, Maja, Aborygena i chińskiego Mandaryna. Czy aby na pewno Urbakanie chcą pokojowo koegzystować z ludźmi, zwłaszcza, że są rasą prawie tak zaawansowaną technologicznie jak Władcy Czasu? Historia ta kończy się, jak za czasów początków serialu, sceną będącą jednocześnie początkiem kolejnej.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Terence Dudley i John Black
Napisy: Micpru78

 

 

 Kinda 
("Kinda")

Jeden z najbardziej psychodelicznych epizodów Doctor Who, w którym to Doktor z ekipą lądują na planecie Deva Loka. Lokalną dżunglę, zamieszkałą przez plemię Kinda, bada grupa ziemskich naukowców. Ekspedycja sprawdza planetę pod kątem kolonizacji, niestety, żaden z wysłanych w teren zwiadowców nie wraca, z wyjątkiem jednego, który wydaje się postradał rozum. Dodatkowo lokalne plemię, pomimo bycia prymitywnym, wydaje się zagrażać naukowcom, których nazywają po prostu nie-my. Wkrótce okazuje kto stoi za tym wszystkim - Mara, potężna wężowa istota, która potrafi przejąć kontrolę nad ludzkimi umysłami!

Teoretycznie pokonana w tym epizodzie powraca jeszcze kilkukrotnie, w serialu (historia Snakedance), w słuchowiskach (The Whispering ForestThe Cradle of the Snake), a także jest wspomniana przez Kapitana Jacka Harknessa w epizodzie Small Worlds, serialu Torchwood. Zgodnie z książką The Dreaming, była też jednym z przeciwników Jedenastego Doktora na Trenzalore.

Ciekawostka: w historii tej zostało wykorzystanych bardzo wiele pomysłów, postaci i nazw pochodzących z buddyzmu. Choćby Mara to kreatura z buddyjskiej mitologii będąca, podobnie jak w chrześcijaństwie wąż, symbolem pokusy do grzeszenia. Nazwa planety z kolei, pochodzi od dewaloki, indyjskiej krainy bogów i buddyjskiego najwyższego stopnia doskonałości duchowej.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Christopher Bailey i Peter Grimwade
Napisy: Micpru78

 

 Inspekcja 
("Visitation")

Opowieść wyjaśniająca dwa wydarzenia historyczne: plagę oraz pożar Londynu. Doktor planuje odstawić Tegan z powrotem na lotnisko Heathrow, ale ląduje w złym stuleciu. Okazuje się, jednak że nie tylko on nie pasuje do XVII wieku, gdyż odnajduje kapsułę gadzich Terileptilów. Uciekli z więzienia, a teraz chcą oni pozbyć się całego życia na Ziemi, zatem Doktor musi ich powstrzymać! W odcinku tym żegnamy pewnego starego przyjaciela...

Terileptile pojawiają się później wśród ras obecnych nad Pandoricą, a potem na Trenzalore. Jeśli wziąć pod uwagę Expanded Universe, to w pewnym momencie tej historii obecnych jest trzech Doktorów, którzy najprawdopodobniej nie maja o sobie pojęcia. Czwarty i Sarah Jane w książce The Republican's Story, będąc w Londynie w 1666 roku unikają powozu prowadzonego przez dziwną postać, która okazuje się być Terileptilem gonionym przez Piątego. Z kolei w powieści Doctor Who and the Invasion from Space Pierwszy Doktor ląduje tuż po rozpoczęciu pożaru na przeciwko domu Mortimerów, z którymi potem leci do Galaktyki Andromeda. 

Ciekawostka: maski Terileptilów to pierwsze w historii serialu użycie animatroniki.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Eric Saward i Peter Moffatt
Napisy: Micpru78

 

 Czarna Orchidea 
("Black Orchid")

Krótka historia detektywistyczna będąca pierwszą od czasów "Górali" (The Highlanders) i jak na razie ostatnią opowieścią całkowicie historyczną (bez elementów sci-fi poza TARDIS, Doktorem i ew. towarzyszami spoza Ziemi). Doktor ze względu na swój stój jest omyłkowo wzięty za jednego z zawodników i ma okazję pograć w krykieta, a późnej on i jego towarzysze dostają zaproszenie na bal maskowy. Szybko okazuje się jednak, że ktoś w stroju identycznym do tego, który otrzymał Doktor, zabija uczestników balu, zostawiając przy zwłokach czarną orchideę. Nasz Władca Czasu musi oczyścić się z zarzutów i odnaleźć prawdziwego mordercę.

Ciekawostka: Peter Davison, który bardzo lubi krykieta, faktycznie grał w tym meczu i szło mu bardzo dobrze — zdołał wyeliminować swojego przeciwnika.

Liczba odcinków: 2
Scenariusz i reżyseria: Terence Dudley i Ron Jones
Napisy: Micpru78

 

 Szok dla Ziemi 
("Earthshock")

Odcinek zaczyna się od kłótni w TARDIS. Adric uważa, że Doktor nie poświęca mu tyle uwagi ile powinien i chce wrócić do E-Przestrzeni, co jest niestety niemożliwe. W tym czasie Władca Czasu wraz z Tegan i Nyssą zwiedzają jaskinie będące wykopaliskami archeologicznymi. Doktor znajdując skamielinę informuje towarzyszki, że zawsze chciał dowiedzieć się co naprawdę zabiło dinozaury. Okazuje się jednak, że będzie to musiało poczekać, gdyż naukowcy tam pracujący znikają w tajemniczych okolicznościach. Doktor będzie musiał się dowiedzieć czemu.

Historia ta osiągnęła jeden z najwyższych w historii serialu wyników oglądalności (prawie 10 milionów każdy odcinek). Niektóre wątki i niejednoznaczne losy pewnej postaci z tej historii poruszane są w słuchowisku The Boy That Time Forgot. Okazuje się także, gdyż Doktor jednak się dowiaduje co się stało na Ziemi około 65 milionów lat temu, że w podobnym miejscu i czasie, co bohaterowie odcinka, był także kapitan Jack Harkness (Torchwood, odcinek Fragments).

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Eric Saward i Peter Grimwade
Napisy: Micpru78

 

 CzasoLot 
("TimeFlight")

Ekipie TARDIS wreszcie udaje się wylądować na lotnisku w Heathrow. Nie dane im jednak będzie pozbierać się po wydarzeniach z poprzedniej historii, gdyż okazuje się, że samolot Concorde znika w tajemniczych okolicznościach. Doktor i jego towarzysze, odnajdują go... 140 milionów lat przed nasza erą, gdzie/kiedy tajemniczy Kalid stara się zapanować nad mocą starożytnego bytu Xeraphina!

Ciekawostka 1: odcinek ten miał rekordową oglądalność - ponad 10 milionów dla pierwszego epizodu. Taka liczba nie powtórzy się, aż do Rose z 2005 roku.

Ciekawostka 2: historia ta zawierała jedyne w historii serialu lokowanie produktu. Były to oczywiście Brytyjskie linie lotnicze, które pozwoliły ekipie produkcyjnej, jako pierwszej w historii, filmować na lotnisku, a także wewnątrz samolotu Concorde. Scenariusz został nawet wysłany wcześniej do zarządu, aby ten zrewidował czy żaden fragment nie stawia ich w złym świetle.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Peter Grimwade i Ron Jones
Napisy: Micpru78