Emitowany od 30 VIII 1980 do 21 III 1981. Kilkuletnia formuła została przerwana, tym razem dostaliśmy 28 odcinków w 7 historiach. Generalnie muszę przyznać, że mam bardzo ambiwalentny stosunek do tego oraz poprzedniego sezonu. Z jednej strony, Doktor+Romana to duet, jaki absolutnie uwielbiam. Z drugiej strony, fabuła wielu ich odcinków była  niestety dosyć przeciętna. Mimo to jednak, jest tu też kilka kultowych historii, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Ośrodek Wypoczynkowy ("The Leisure Hive")

Doktor i Romana spędzają wakacje w Brighton, są jednak ciekawi osławionego ośrodka wypoczynkowego Leisure Hive, znajdującego się na planecie Argolis. Po przylocie okazuje się, że planeta została spustoszona wojną nuklearną Argolian z Foamasi, a w ośrodku, który o dziwo nadal przyjmuje turystów, prowadzone są badania nad generatorem tachionów (cząstek szybszych od światła) w celu stworzenia maszyny odmładzającej. Co może pójść nie tak?

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: David Fisher i Lovett Bickford
Napisy: Micpru78

Meglos("Meglos")

Dawny znajomy Doktora, Zastor, zaprasza go na swoją planetę Tigellę. Nie jest to jednak wizyta, towarzyska, gdyż społeczeństwo tej planety, podzielone na dwie frakcje: religijną Deonów i naukową Savantów, rywalizuje ze sobą o kontrolę nad Dwunastościanem. Religijni widzą w nim boski artefakt, a naukowcy obiekt o potężnej mocy wart zbadania i wykorzystania. W konflikt ten zamieszana jest również potężna i zła, żywa roślina, o szczególnych zdolnościach, Meglos. W tym to odcinku można zobaczyć zielonego Doktora Jeża i pewną znajomą twarz z początkowych odcinków serialu.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: John Flanagan, Andrew McCulloch i Terence Dudley
Napisy: Micpru78

Błędne Koło ("Full Circle")

Doktor i Romana zostają wezwani przez Najwyższą Radę Władców Czasu z powrotem na Gallifrey, jednak w wyniku spotkania z anomalią czasoprzestrzenną trafiają na planetę Alzarius, znajdującą się na tych samych współrzędnych co Gallifrey, tyle że ujemnych. Odnajdują tam rozbity gwiezdny krążownik, którego ocalałych pasażerów nękają bagienne istoty. Sprawy komplikują się dodatkowo, gdy prawda o pochodzeniu owych istot wychodzi na jaw. Jest to pierwsza historia z Trylogii E-Przestrzeni, czyli małego wymiaru poza normalną czasoprzestrzenią, w której prawa fizyki są nieco inne.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Andrew Smith i Peter Grimwade
Napisy: Micpru78

Stan Rozkładu ("State of Decay")

Historia kontynuowana później w książkach (Goth Opera, Blood Harvest, Vampire Science), opowiada o dalszych losach Doktora i ekipy w E-Przestrzeni. Tym razem, w klimatach gotyckich spotykamy największego wroga Gallifrey, o którym nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Choć K9 zna legendy o nich z 17 zamieszkałych planet, my znamy ich pod imieniem wampirów. Choć to inne niż te, które potem spotyka Jedenasty w Wenecji. Z wojny z Władcami Czasu ocalał ich król, który ukrył się w E-Przestrzeni, porwał i zahipnotyzował trójkę ludzi, którym dał w zamian za pomoc w ucieczce, władze nad planetą. Doktor naturalnie musi ich powstrzymać. Ciekawostka: Historia ta, ze względu na dysputy wokół scenariusza, wydana została w trzech wersjach, czyli oprócz odcinków: powieści i słuchowiska.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Terrance Dicks i Peter Moffatt
Napisy: Micpru78

Brama Wojowników ("Warriors' Gate")

Ostatnia część trylogii E-Przestrzeni, w której Doktor, oczywiście przypadkiem, znajduje wyjście z niej. TARDIS jest wciągnięta i uwięziona w białej pustce, jednak Doktor, Romana i K9 nie są jedynymi więźniami stale kurczącej się przestrzeni wokół Bramy Wojowników. Tajemniczy, czuły na czas Biroc, przedstawiciel rasy Tharil, chce wykorzystać naszych podróżników do ucieczki z E-Przestrzeni, ale czy mu się to uda? Kontynuacje wątków z tej historii możemy doświadczyć w słuchowiskach od BBV The Choice i The Search, oraz w książce z Siódmym pt. Blood Harvest. Ciekawostka: cała ta historia miała masę problemów począwszy od kilku wersji scenariusza, przez niezadowolenie aktorów z prowadzenia postaci i chorobę Toma Bakera, aż po problemy z reżyserią. To cud, że w ogóle powstała!

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Steve Gallagher i Paul Joyce
Napisy: Micpru78

Opiekun Traken ("The Keeper of Traken")

Doktor tuż po uwolnieniu się z E-Przestrzeni ląduje na planecie zaawansowanej, lecz skromnie żyjącej cywilizacji, Traken. Tytułowy, obecnie rządzący Opiekun, który zbliża się do końca swojego żywota, obawia się o swoją planetę, gdyż wyczuwa wielkie zło otaczające wapienną statuę zwaną Melkurem. Wykorzystuje ona młodą dziewczynę, Kassię do wykonywania swoich niecnych celów zamierzających ku przejęciu władzy nad planetą i bioelektrycznym Źródłem, będącym kluczem do utrzymania pokoju w Unii Traken. Statua okazuje się jednak być czymś więcej. Swoistym prequelem tej historii jest słuchowisko od Big Finish Primeval. Okazuje się także, że Pierwszy Doktor zawsze chciał odwiedzić tę planetę (słuchowisko The Toy) i faktycznie odwiedza ją jeszcze przed tą historią, ale już jako Drugi z Jamiem i Victorią (książka The Astronomer's Apprentice). Ciekawostka: jest to jak na razie (stan na rok 2020) ostatnia historia, w której nie ma w ogóle Ziemian lub ich potomków. Jest to też ostatnia historia z ery Classic Who, w której żaden z towarzyszy nie pochodzi ze współczesnej Ziemi (pomijając początek Planet of Fire, gdzie zanim Peri dołącza Doktorowi towarzyszy tylko Turlough). Następny taki epizod, to dopiero Voyage of the Damned z roku 2007.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Johnny Byrne i John Black
Napisy: Micpru78

Logopolis ("Logopolis")

Doktor postanawia naprawić wreszcie obwód kameleona w TARDIS. W tym celu planuje wykonać dokładne pomiary prawdziwej budki policyjnej z Ziemi i zanieść je swojemu znajomemu Monitorowi i rasie budowniczych Wszechświata na planecie Logopolis. Wykorzystują oni technologię zwaną obliczaniem transferu blokowego do tworzenia obiektów z liczb, co okazuje się być kluczowe dla istnienia Wszechświata. Niestety plany Doktora komplikuje nowo odrodzony stary wróg, oraz tajemnicza postać Obserwatora. W odcinku tym pojawia się błąd TARDIS przejawiający się pętlą przestrzenną (wyjście prowadzi z powrotem do wnętrza kapsuły czasu). Podobny błąd pojawia się później ponownie w dwuczęściowym mini epizodzie Time z Jedenastym, Amy i Rorym. Ciekawostka 1: Obwód Kameleona można ręcznie konfigurować na jednym z paneli konsoli TARDIS. Ciekawostka 2: słowo Logopolis pochodzi od greckich słów oznaczających miasto (polis) mowy (logos), co nawiązuje do głośnego recytowania linijek kodu programu przez Logopolitan.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Christopher H. Bidmead i Peter Grimwade
Napisy: Micpru78