Emitowany od 2 IX 1978 do 24 II 1979. Formuła nadal ta sama, jednak jest pewne novum. Cały ten sezon to w zasadzie jedna rozległa opowieść. Otóż: Doktor dostał ostrzeżenie od niebiańskiej istoty zwanej Białym Strażnikiem, że Zło (personifikowane przez, kto by pomyślał, Czarnego Strażnika) dąży do przejęcia mistycznego urządzenia: Klucza Czasu. Aby je powstrzymać, Doktor musi wykonać proste zadanie, mianowicie odnaleźć Klucz jako pierwszy.

Klucz składa się z 6 segmentów porozrzucanych w czasie i przestrzeni, więc żeby go odnaleźć, będzie potrzebował nie lada pomocy. I dostaje ją: prosto z Gallifrey dołącza do niego Władczyni Czasu, prymuska z Akademii o imieniu Romanadvoratrelundar. Ale wiecie jaki jest Doktor - przemądrzała kobieta na pokładzie jego TARDIS? Jeśli zdążą odnaleźć wszystkie segmenty, zanim się nawzajem pozabijają, to powinno udać im się uratować Wszechświat przed siłami zła.

Operacja Ribos
("The Ribos Operation")

Historia, w której dowiadujemy się, jakie zadanie czeka Doktora. Otrzymuje detektor fragmentów Klucza, według którego pierwsza część znajduje się na planecie Ribos. Okazuje się być ukryta pod postacią kawałka niebieskiego minerału zwanego jethrik, będącego najrzadszym i najbardziej cenionym kamieniem szlachetnym w galaktyce. Dość niefortunnie, gdyż z tego właśnie względu nie tylko Doktor będzie starał się go zdobyć, dodatkowo sprawy nie ułatwia sprytnie zaplanowany fortel sprzedawców nieswoich planet Garrona i Unstoffa.

Ciekawostka: Jakbyście byli ciekawi, dlaczego górna warga Czwartego dziwnie wygląda w tym sezonie, to jest tak dlatego, że ostatniego dnia nagrań do tej historii Toma Bakera ugryzł pies Paula Seeda (aktora grającego Graffa Vynda-K).

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Robert Holmes i George Spenton-Foster

Napisy: Linka716

Piracka Planeta
("The Pirate Planet")

Historia napisana przez autora trylogii w pięciu częściach Autostopem przez Galaktykę opowiada o planecie Zanak która, jak sam tytuł wskazuje, jest de facto statkiem piratów. Pozbawiona wnętrza i wyposażona w silnik, zamyka się wokół atakowanych ciał niebieskich i ekstrahuje wszystkie surowce. Drugi segment Klucza Czasu okazuje się być pozostałościami planety Calufrax, okradanej z wszelkich surowców przez wspomnianych piratów pod dowództwem ich robotycznego kapitana. Opiekuje się on tajemniczą nieśmiertelną królową Xanaxią.

Doktor i Romana muszą odkryć jej tajemnicę i powstrzymać piratów. Co gorsza obrali oni za następny cel Ziemię...

Fani wspomnianej trylogii Douglasa Adamsa mogą znaleźć w tej historii kilka nawiązań. Doktor w pewnym momencie zwraca się do Kimusa mówiąc, żeby nie panikował, a potem pojawia się planeta Bantraginus V, będąca nawiązaniem do Santraginus V, skąd pochodzi jeden z kluczowych składników drinku o nazwie pangalaktyczny gardłogrzmot. Poza tym, wypowiedziane przez Doktora zdanie "Standing around all day looking tough must be very wearing on the nerves", używa także Ford Prefect, gdy zwraca się do Vogonów.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Douglas Adams i Pennant Roberts

Napisy: Linka716

Kamienie Krwi
("The Stones of Blood")

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego prehistoryczni ludzie budowali na terenie Anglii kamienne kręgi takie jak Stonehenge, to z tej historii się tego nie dowiecie, gdyż kamienie z tej historii okazują się... A zresztą nie będę spoilerował.

Kolejny fragment Klucza Czasu okazuje się znajdować na Ziemi w roku 1978 (czyli współcześnie względem emisji), gdzieś na wrzosowisku Boscombe w Kornwalii. Głównym wrogiem okazują się nie tylko żądne krwi Ogri (pojawiający się później w książce pt. Legacy) na czele z pseudoboginią Cailleach, ale także maszyny, które w przyszłości zastąpiły sądy. Zniszczyły one Galaktyczną Federację poprzez unicestwienie całej galaktyki, więc sami widzicie, jak dobrze działają. Epizod ten uczy nas, dlaczego nie warto wkładać 10-centymetrowych szpilek, idąc na tereny bagniste.

Jest to tak w ogóle setna historia Doctor Who, a jej czwarta część została wyemitowana w tygodniu 15 rocznicy powstania serialu. Z tej okazji był plan, aby nakręcić dodatkową scenę, w której Romana i K9 wręczają Doktorowi tort i nowy identyczny szalik z okazji 751 urodzin. Mimo że producent Graham Williams się na to nie zgodził, to tort był już zamówiony, więc zjadła go ekipa serialowa.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: David Fisher i Darrol Blake

Napisy: Linka716

Androidy z Tary
("The Androids of Tara")

Doktor i Romana odnajdują czwarty segment Klucza Czasu zaraz po wylądowaniu na planecie Tara w XXIV wieku. I tu historia mogłaby się skończyć, jednak wpadają oni w intrygę hrabiego Grendela z Gracht, która ma przeszkodzić w koronacji księcia Reynarta. Pojawiają się androidy, sobowtóry, a Romana ma wziąć ślub ze wspomnianym księciem.

Dużo się tu dzieje. Historia ta jest pastiszem książki pt. Więzień na zamku Zenda. Na Tarę powraca, i spotyka hrabiego Grendela, Siódmy Doktor podczas jego podróży z archeolożką Bernice Summerfield, w krótkiej historii The Trials of Tara.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: David Fisher i Michael Hayes

Potęga Krolla
("The Power of Kroll")

Pogoń za piątym segmentem Klucza zabiera Doktora i Romanę na bagnisty księżyc Delta Magny. Wykluczyło to niestety z przygody K9, gdyż nie był w stanie się poruszać po takim terenie. Według słuchowiska Luna Romana, grał w tym czasie z komputerem TARDIS w gry. A szkoda, bo Doktorowi przyda się każda pomoc, gdyż księżyc zamieszkują prymitywne Bagniaki, którzy wyznają boga Krolla i składają mu ludzi w ofierze. Dodatkowo, trwają oni w konflikcie z pracownikami obecnej na księżycu fabryki chemicznej.

Sprawy oczywiście się komplikują, gdy ów Kroll okazuje się być prawdziwy i nie jest zadowolony, że się go budzi. Scenarzyście Holmesowi nakazano napisać historię z jakimś wielkim potworem, co niezmiernie zmartwiło ekipę produkcyjną, gdyż wiadomo jaki budżet miało Classic Who. Oceńcie sami, jak wygląda Kroll.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Robert Holmes i Norman Stewart

Czynnik Armagedonu
("The Armageddon Factor")

Lokalizator fragmentów Klucza Czasu wskazuje Doktorowi planetę Atrios, która jest w stanie wojny ze swoją sąsiadką Zeos. Co ciekawe, żadna strona konfliktu nie jest de facto "tymi złymi", bo cała ta okropna wojna jest wynikiem manipulacji tajemniczego bytu zwanego po prostu Cieniem, sojusznika Czarnego Strażnika, który w końcu pokazuje się na arenie walki o zdobycie Klucza Czasu. Ostatni fragment okazuje się jednak mieć zupełnie niespodziewaną postać...

Część pierwsza tej historii to pięćsetny epizod serialu. Zgodnie ze słuchowiskiem The Auntie Matter tuż przed tą historią Doktor, aby zmylić Czarnego Strażnika, programuje TARDIS, by przez miesiąc odwiedziła 1000 planet. Zostawia ją pod opieką K9, a sam z Romaną robi sobie mały odpoczynek w Londyńskiej kamienicy w latach dwudziestych XX wieku. Wiadomo jednak, jak się kończą wakacje Doktora.

Z kolei Piąty Doktor spotyka później ponownie księżniczkę planety Atrios wewnątrz Chaosu na końcu czasu w słuchowisku The Chaos Pool. Ciekawostka: początkowo szóstym fragmentem Klucza Czasu miał być cień Cienia.

Liczba odcinków: 6

Scenariusz i reżyseria: Bob Baker, Dave Martin i Michael Hayes