Czas emisji: od 30 VIII 1975 do 6 III 1976. Kolejna zmiana formuły, ale tym razem już na dłużej, bo zostanie utrzymana przez 4 kolejne sezony: 26 odcinków w 6 historiach, ostatnia ma zawsze 6 części, pozostałe – po 4.

A to nie jedyna zmiana, ponieważ to w tym sezonie Doktor postanowił opuścić wreszcie na dłużej przytulne gniazdko w siedzibie UNIT-u i znów wyruszyć w podróż poprzez Wir Czasu.

W tych odcinkach poznamy genezę Potwora z Loch Ness, stoczymy bój z androidami (Doktor spotka ich ponownie w słuchowisku „The Oseidon Adventure”), ze Starożytnymi Kosmitami alias bogami Egiptu, znów spotkamy potwora antymaterii, a także pierwszy raz zetkniemy się ze słynną sektą Sióstr z Karn. Tam też będzie miało miejsce pewne zdarzenie, które wówczas nie miało sensu, ale twórcy 12 serii New Who (czyli, w chwili gdy piszę te słowa, najnowszej serii) postanowili mu ten sens nadać. Same siostry powracają jeszcze w słuchowiskach „Sisters of the Flame” i „The Venegeance of Morbius” z Ósmym, a więcej o ich historii dowiecie się z książki „Cat’s Cradle: Tme’s Crucible” z Siódmym.

Terror Zygonów
("Terror of the Zygons")

Brygadier Lethbridge-Stewart odwiedza rodzinną Szkocję; towarzyszy mu Doktor i inni przyjaciele z UNIT-u.

Wszyscy muszą jednak zapomnieć o urlopie, kiedy odkrywają inwazję gadzich kosmitów – Zygonów. Ich rodzinna planeta została zniszczona, więc teraz szukają nowego domu. A ich zdolność przyjmowania cudzego wyglądu sprawi, że będzie to jedna z najcięższych walk, jakie przyszło stoczyć UNIT-owi.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Robert Banks Stewart i Douglas Carnfield

Napisy: Linka716, Meyv, Rumiko

Planeta Zła
("Planet of Evil")

Doktor trafia na opustoszałą planetę Zeta Minor. Odkrywa tam pozostałości po ekspedycji naukowej, której członkowie zostali wybici przez nieznanego zabójcę. Jedyną osobą, jaka pozostała przy życiu, jest przywódca wyprawy, prof. Sorenson.

Dalsze losy planety i pokłosie przedstawionych tutaj wydarzeń poznaje Piąty Doktor w książce „Zeta Major”.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Louis Marks i David Maloney

Napisy: Linka716, Meyv, Rumiko

Piramidy Marsa
("Pyramids of Mars")

TARDIS wpada w turbulencje i ląduje na Ziemi w roku 1911 w rezydencji Marcusa Scamana. Mężczyzna zajmuje się badaniami starożytnych grobowców, ale Doktor nie wie, że w wyniku kontaktu z jednym z nich gospodarz został opętany przez egipskiego boga Sutekha. Ubezwłasnowolniony, usiłuje całkowicie wyzwolić istotę z piramidy, w której była pogrzebana od milleniów.

Doktor walczył już z różnymi kosmitami i niemal boskimi bytami, ale teraz stanie twarzą w twarz z prawdziwie boską istotą. Istotą, która poprzysięgła zgładzić całą ludzkość. Więcej o Sutekhu dowiecie się z książki „Sands of Time” z Piątym Doktorem.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Stephen Harris i Paddy Russell

Napisy: Linka716, Meyv, Rumiko

Inwazja Androidów
("The Android Invasion")

TARDIS wraca do Anglii roku około 1980, ale jego towarzyszka wcale nie czuje się jak w domu. Nigdzie nie działają telefony, wszystkie kalendarze zatrzymały się na jednej dacie. Coś wisi w powietrzu.

Miasteczko zostało zinfiltrowane przez istoty o niejasnych zamiarach i tylko podróżnicy jeszcze o tym nie wiedzą

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Terry Nation i Barry Letts

Napisy: Linka716, Meyv, Rumiko

Mózg Morbiusa
("The Brain of Morbius")

Na owianej tajemnicami i mitami planecie Karn istnieje sekta niezwykłych Sióstr, które wierzą, że ich święty płomień jest dla nich źródłem eliksiru życia.

W tym niezwykłym miejscu szalony naukowiec Solon prowadzi równie niezwykłe eksperymenty. Buduje sztuczne ciało z części zamiennych, aby dać nowe życie swemu panu, po którym został tylko mózg. Owym panem okazuje się być okryty złą sławą pobratymca Doktora: Morbius, Władca Czasu.

Więcej o Morbiusie dowiecie się z książki „Warmonger” z Piątym.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: Robin Bland, Christopher Barry

Napisy: Linka716, Meyv, Rumiko

Nasiona Zagłady
("The Seeds of Doom")

Doktor wraca, by ostatni raz pomóc UNIT-owi. Na Antarktydzie znaleziono zagadkowe ziarna, perfekcyjnie zahibernowane. W czasie gdy ludzie zaczynają z powodzeniem prowadzić na nich badania, Doktor przestrzega ich, że wiąże się z nimi wielkie niebezpieczeństwo. Bo on dobrze wie, co to za roślina; i wie, że jeśli pozwolić jej funkcjonować, to wkrótce wszystkie żywe stworzenia na Ziemi zaczną mutować.

Sam motyw morderczych roślin najwyraźniej bardzo się przyjął, bo powracały one jeszcze w słuchowisku „Hothouse” Ósmym, a nawet dostały własną miniserię słuchowisk „Krynoid”.

Liczba odcinków: 6

Scenariusz i reżyseria: Robert Banks Stewart i Douglas Carnfield

Napisy: Linka716, Meyv, Rumiko