Dziesiąty sezon "Doctor Who" był emitowany od 30 grudnia 1972 r. do 23 czerwca 1973 r. Dostaliśmy w nim 5 historii składających się łącznie z 26 pojedynczych odcinków. Jest to sezon kończący wątek kary Doktora polegającej na jego uwięzieniu na Ziemi, zatem teraz już regularnie dostajemy historie dziejące się na różnych innych planetach. UNIT, choć nadal się pojawia, gra już coraz mniejszą rolę. Po występach w tym sezonie żegnamy się z aktorami odgrywającymi rolę Pierwszego Doktora i pierwszego (historycznie, nie wcieleniowo) Mistrza, gdyż obaj zmarli niedługo po swoich gościnnych występach. Śmierć tego drugiego będzie zresztą jednym z powodów dla których Jon Pertwee zrezygnował z roli Doktora. Obaj panowie byli bliskimi przyjaciółmi. Dodatkową ciekawostką niech będzie fakt, że sezon 10, podobnie jak seria 10, zawiera historie bardzo do siebie podobnych (wizualnie i charakterologicznie) wcieleń Doktor(a), a w odcinkach specjalnych pojawia się postać Pierwszego.

 

Trzech Doktorów
("The Three Doctors") 

Uwaga, uwaga! Historyczny odcinek - pierwsza multi-doktorowa opowieść!

Zagrożenie na ogromną skalę, którego nawet Władcy Czasu (zobowiązani przecież nie interweniować) nie mogą zaniedbać. Jedna z czarnych dziur pochłania energię kluczową dla funkcjonowania czasu. Sami są sparaliżowani i oblężeni przez nieznanego im wroga, muszą prosić o pomoc Doktora. Jednak nawet on nie da sobie rady w pojedynkę. Cóż... Tylko w pewnym sensie, gdyż na pomoc przyjdą mu jego dwa poprzednie wcielenia: Drugi i Pierwszy Doktor (dla którego jest to ostatni występ w historii, ze względu na pogarszający się stan zdrowia i śmierć dwa lata później)! Jeśli Władcy Czasu sami planują złamać Pierwsze Prawo Czasu (związane z przekraczaniem własnej linii czasu), to wiedz, że coś się dzieje...

Ciekawostka: Historia ta nadal istnieje na oryginalnej taśmie filmowej, na której została nagrana (BBC z oszczędności stosowało recykling taśm, przez co wiele historii jest całkiem zaginionych).

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Bob Baker, Dave Martin i Lennie Mayne
Napisy: Camel The Pole

Karnawał Potworów
("Carnival of Monsters")

Doktor, nareszcie wolny od swojej kary, może udać się dokądkolwiek. Zatem oczywiście ląduje... na Ziemi! Ale czy aby na pewno? Zegar źle pokazuje czas, ludzie zapominają wydarzenia, które dopiero co widzieli, a na dodatek pojawia się dinozaur i wielka ręka! O co tu chodzi? Dlaczego to wszystko dzieje się na statku płynącym po Oceanie Indyjskim? Dowiecie się oglądając historię.

Ciekawostka: Historia ta ma inną ścieżkę dźwiękową w czołówkach, która nie została wykorzystana ponownie.

Ciekawostka 2: Dźwięki kurczaków w odcinku pierwszym zostały nagrane przez Katy Manning (Jo Grant).

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Robert Holmes i Barry Letts

Granica w Kosmosie
("Frontier in Space")

Kolonialna era ludzkości, która rozszerza swoje Imperium na kolejne planety w galaktyce. Siłą rzeczy musieli się w końcu spotkać z innym, równie prężnie się rozwijającym, Imperium Drakonian. Które systemy będą czyje, kto ma prawo do danej planety? Standardowe problemy na granicy dwóch wielkich rozszerzających się państw kosmicznych. Komuś jednak zależy, aby te imperia się ze sobą nie dogadały w pokojowy sposób. Ktoś bardzo chce wojny na wielką skalę Któż to może być i jakie sojusze sam zawiąże, aby osiągnąć swój cel? I oczywiście, jak Doktor temu wszystkiemu zapobiegnie by zaprowadzić pokój? I jak to się wszystko łączy z kolejną historią w sezonie? Obejrzyjcie, to się dowiecie!

Ciekawostka: W tej historii pojawia się wiele błędów związanych z napisami końcowymi. Niektóre osoby były wymienione nie potrzebnie (sceny z nimi został wycięte), a niektóre, które faktycznie wystąpiły, nie były wymienione wcale. Sugeruje to bardzo szybkie tempo produkcji serialu, jednak najbardziej bolesne zdaje się być umniejszenie roli, jaką odegrała asystentka Prezydenta Imperium Ziemskiego, Sheila, w odcinku numer 3. Ze względu na limit czasu odcinka, jej występ jest zaledwie wejściem i przekazaniem informacji (co i tak dzieje się poza ekranem, bo postać nie odzywa się). Oryginalnie miała opowiedzieć o ważnym wydarzeniu, które było główną przyczyną napięć pomiędzy oboma imperiami.

Liczba odcinków: 6
Scenariusz i reżyseria: Malcolm Hulke i Paul Bernard

Planeta Daleków
("Planet of the Daleks")

Będąc prawie bezpośrednią kontynuacją poprzedniej historii, jak również kontynuacją wątku rasy Thalów z samego początku serialu (co więcej, łączy się ona z odcinkiem pt. The Sentinel of the Fifth Galaxy z animacji Daleks! z multimedialnego projektu Time Lord Victorious), historia ta opowiada o ciągu dalszym wojny domowej na Skaro. Tym razem odbywa się na planecie Spiridon, której mieszkańcy potrafią się stać niewidzialni. Niestety, szala zwycięstwa zdaje się przechylać na korzyść Daleków, gdyż "pożyczyli" sobie od Spiridonian tę przydatną umiejętność znikania. Czy pomimo tego Doktorowi uda się ich powstrzymać? Przekonajcie się sami w Planecie Daleków!

Ciekawostka: Historię tę napisał Terry Nation, który już od bardzo dawna (od 1965 roku) nic nie napisał do tego serialu. Nie wiedział zatem, iż poszczególne odcinki nie mają już własnych tytułów. Nadał im więc tytuły, kolejno; "Destinus" (pierwotna nazwa planety Spiridon), "Mission Survival", "Pursued", "Escape or Die", "The Day Before Eternity" i "Victory".

Ciekawostka 2: Postać Rebec została wprowadzona do historii na polecenie producentów, którzy chcieli ją w historii dla wizualnego urozmaicenia oraz aby żeńska część widowni miała się z kim utożsamiać.

Ciekawostka 3: Na potrzeby tej historii trzeba było stworzyć nowe modele starszych wersji Daleków, gdyż te z lat 60. się nie nadawały. Stworzono 7 drewnianych modeli, które nawet jeśli były imponujące, to nie bardzo mogły się ruszać. Co by doskonale (choć tylko out universe) tłumaczyło, czemu niektórzy Dalekowie w tej historii nie są w stanie zobaczyć swoich wrogów nawet z bliska. Ciekawe jest to, że przez kolejne 15 lat służyły one jako kosze na śmieci dla starych modeli Daleków, właśnie tych z lat 60. Poza tymi 7 nowymi modelami, wykorzystano także jeden, który Terry Nation pożyczył. Był to jego pamiątkowy model, który razem z trzema innymi otrzymał po nakręceniu odcinka Invasion Earth 2150 A.D. z historii Daleks. W tamtej historii był to Złoty Dalek, w tej - po drobnych modyfikacjach - Najwyższy Dalek.

Liczba odcinków: 6
Scenariusz i reżyseria: Terry Nation i David Maloney

Zielona Śmierć
("The Green Death")

Co by było gdyby zaangażowani ekologowie zabrali się za napisanie odcinka "Doctor Who"? Powstałaby ta historia! O czym ona w takim razie jest, zapytacie? O chorobie powodującej świecenie chorych na zielono, spowodowanej najprawdopodobniej szkodliwymi odpadami z pobliskiej rafinerii ropy prowadzonej przez złą korporację Global Chemicals. Jakby tego było malo, to jedna z postaci występujących w tej historii, profesor Clifford Jones, to naukowiec i działacz ekologiczny z grupy Wholeweal. I tak, są protesty, są morały, akcja, infiltracja i złe komputery pragnące zawładnąć światem. Ach, tak... I są jeszcze wielkie czerwie i Doktor kradnący niebieski kryształ, który będzie ważny później. Warto jeszcze wspomnieć, że w ostatnim odcinku mamy rzadką okazję zobaczyć Doktora pijącego napój najprawdopodobniej alkoholowy.

Ciekawostka: Dla zaoszczędzenia czasu podczas nagrywania, w odcinkach drugim, piątym i szóstym film z sekwencją tytułową, na który nałożono napisy końcowe, był odtwarzany od tyłu i do góry nogami (wynika to ze sposobu działania maszyny telekinowej).

Ciekawostka 2: Według reżysera historii, modele czerwi wyglądały tak efektownie (jak na tamte czasy), gdyż zostały stworzone na wiele różnych sposobów. Z kolei scenarzysta opowiadał, że niektóre były tak realistyczne, że ekipa filmowa omijała je szerokim łukiem.

Ciekawostka 3: Mimo, iż początek opisu, to drobny żarcik, to historia ta faktycznie została zainspirowana obawami scenarzystów o kondycję środowiska. Głównym ich źródłem był artykuł Edwarda Goldsmitha “A Blueprint For Survival”.

Liczba odcinków: 6
Scenariusz i reżyseria: Robert Sloman i Michael Briant