Pierwszy odcinek serialu "Doctor Who" wyemitowano 23 XI 1963 roku, co było niefortunną datą z uwagi na to, że dzień wcześniej zamordowano prezydenta USA Johna Kennedy'ego. Ludzie nie mieli głowy ani nastroju do oglądania nowej familijnej produkcji SF. Ostatecznie jednak serial się przyjął i do 12 IX 1964 roku wyemitowano pierwszy sezon, liczący aż 42 odcinki, podzielone na 8 historii.

Poniżej znajdziecie opisy odcinków z odnośnikami do stron, gdzie można obejrzeć cały ten sezon po polsku. Zaznaczamy, że nie były one tworzone przez nas. Są to napisy opublikowane w serwisie Chomikuj.pl. Przy wielu z nich znajdziecie linki do odcinków z napisami udostępnionych na CDA.

Nieziemskie Dziecko
("An Unearthly Child") 

Dwójka nauczycieli liceum - fizyk Ian Chesterton i historyczka Barbara Wright - zwraca uwagę na wybitnie uzdolnioną uczennicę Susan Foreman. Chcąc poznać sekret jej niespotykanej wiedzy, postanawiają ją śledzić. Tak poznają jej dziadka, tajemniczego starca, tytułującego się Doktorem. To spotkanie będzie początkiem długiej szalonej przygody w czasie i przestrzeni.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: David Whitaker i Richard Martin, Frank Cox

Dalekowie
("The Daleks")

Kosmiczne pieprzniczki wymyślone przez Terry'ego Nationa zadebiutowały już w piątym odcinku (a w drugiej historii) naszego półwiekowego serialu. W ciągu 7 odcinków, z których składa się ta opowieść, Doktor, Susan i dwójka gapowiczów z londyńskiego liceum docierają na znaną fanom planetę Skaro, nawiązują kontakt z niedobitkami żyjących tam ludzi (jak wiadomo, Dalekowie powstali po to, żeby zakończyć wojnę na Skaro), po raz pierwszy ścierają się z morderczymi maszynami, a nawet zaglądają do wnętrza pancerza i odkrywają prawdziwą formę Daleka. Nie będę ukrywał, że historia trochę się dłuży, ale jako ciekawostka historyczna jest pozycją obowiązkową. Przyznajcie, nie spodziewaliście się, że tyle pomysłów związanych z Dalekami pojawiło się już u zarania, w 1963?

Liczba odcinków: 7

Scenariusz i reżyseria: Terry Nation i Richard Martin, Christopher Barry

Napisy: Skuurwol

Krawędź Zniszczenia
("The Edge of Destruction")

Kolejna ciekawostka historyczna. Z niezapomnianego odcinka Żona Doktora ("The Doctor's Wife") wiemy, że TARDIS to nie tylko maszyna, że ma ona świadomość. Sugestii co do tego można się doszukać już w tej krótkiej historii. Na statku dochodzi do awarii. Zamknięci na pokładzie podróżnicy zaczynają obwiniać się nawzajem o sabotaż. Z powodu braku zaufania zaczynają działać po kryjomu, przez co tracą resztki zaufania ze strony innych.

Duszny klimat dramatu zamkniętego pokoju w czasach, kiedy Doktor wciąż był postacią tajemniczą i ani jego towarzysze, ani też widzowie, nie mieli pewności, czego się po nim można spodziewać.

Liczba odcinków: 2

Scenariusz i reżyseria: David Whitaker i Richard Martin, Frank Cox

Napisy: Skuurwol 

Marco Polo 
("Marco Polo")

Pierwsza opowieść ściśle historyczna. Podróżnicy trafiają w XIII-wieczne Himalaje, gdzie spotykają innego wybitnego podróżnika: Marco Polo. Wenecjanin zabiera ich na wyprawę przez Himalaje, na dwór samego Kubilaj-Chana. Dobra wiadomość: odcinki łatwo znaleźć w wersji koloryzowanej. Zła wiadomość: są to pierwsze z długiej listy odcinków "Doktor Who", które zaginęły i jak na razie są dostępne tylko w postaci rekonstrukcji. Opowieść nieco przydługa, ale ciekawa, zwłaszcza dla fanów historii.

Liczba odcinków: 7 (całość w formie rekonstrukcji, ale za to krąży po sieci wersja koloryzowana)

Scenariusz i reżyseria: John Lucarotti i Waris Hussein, John Crockett

Napisy: Skuurwol

Klucze Marinusa
("The Keys of Marinus")

Jedna z najpopularniejszych historii z Pierwszym Doktorem. Kosmiczna opowieść przygodowa, w której podróżnicy zostają wciągnięci w polityczne gierki walczących o władzę nad planetą. Dalszy opis chyba zbędny - to Doktor, jakiego uwielbiamy.

Liczba odcinków: 6

Scenariusz i reżyseria: Terry Nation i John Gorrie

Napisy: Skuurwol

Aztekowie
("The Aztecs")

Druga bardzo popularna historia z Pierwszym Doktorem, również ściśle historyczna. Doktor i towarzysze, wśród których wciąż jest Barbara Wright, trafiają do Ameryki prekolumbijskiej, do miasta Azteków.

Barbara będzie chciała zreformować państwo Azteków, aby uchronić je przez rzezią, jaką zgotuje im Cortez. Uczyni ją to pierwszą postacią w serialu, która będzie usiłowała intencjonalnie zmienić bieg historii, mimo dramatycznych przestróg Doktora. To trzeba zobaczyć.

Liczba odcinków: 4

Scenariusz i reżyseria: John Lucarotti i John Crockett

Napisy: Skuurwol

Sensoryci
("The Sensorites")

Kolejna przygoda kosmiczna, tym razem wyjawiająca drugi edukacyjny cel "Doktor Who", jaki przyświecał z początku twórcom serialu. Odcinki historyczne miały uczyć historii, odcinki kosmiczne miały otwierać oczy na nauki ścisłe. Było to czuć w Dalekach, będzie to czuć tutaj, kiedy Doktor pracuje w laboratorium chemicznym. A sama fabuła podejmuje bardzo interesujący problem: podróżnicy napotykają na inną cywilizację, w której to oni sami są "tymi tajemniczymi przybyszami o nieznanych zamiarach". Tutaj to kosmici lękają się, czego Doktor może chcieć, i intrygują przeciwko niemu, żeby przekonać wszystkich do przepędzenia obcych. Osobiście moja ulubiona historia z pierwszego sezonu.

Liczba odcinków: 6

Scenariusz i reżyseria: Peter R. Newman i Mervyn Pinfield, Frank Cox

Napisy: Skuurwol

Rządy Terroru
("The Reigns of Terror")

Znów historia, tym razem Paryż, schyłek XVIII wieku. Tak, zgadliście - Rewolucja Francuska. Przyjaciele zostają rozdzieleni, część z nich zostanie wtrącona do więzienia, więc Doktor będzie miał pełne ręce roboty. A nie będzie to proste w mieście opanowanym przez Robespierre'a. Zaś gdzieś po ulicach stolicy krząta się młody Napoleon Bonaparte, planujący obalić rządnego krwi tyrana.

Dużo historii, dużo polityki.

Liczba odcinków: 6 (odcinki #4 i #5 w formie rekonstrukcji)

Scenariusz i reżyseria: Dennis Spooner i Henric Hirsch, John Gorrie

Napisy: Skuurwol