Emitowany od 10 IX 1966 do 1 VII 1967 roku, złożony z 9 historii. Większość sezonu to niestety tylko rekonstrukcje. Z 43 odcinków, tylko 9 się zachowało. Na szczęście, część z nich została odtworzona niedawno w formie animacji. Mamy tu kilka rzeczy wartych uwagi: ostatnie w serialu odcinki ściśle historyczne, debiut Cybermenów, bardzo interesującą historię z Dalekami (Zło Daleków), do której nawiązują komiksy DWM z Ósmym Doktorem ("Children of the Revolution"), odcinki o Atlantydzie oraz kompletnie absurdalną wersję Roku 1984. Także warto się przemóc - ciekawy sezon, choć przyznaję, że dla mnie samego jeden z mniej lubianych. Wszystkie napisy są stworzone przez nasz zespół. 

 

Przemytnicy ("The Smugglers")
Dosyć zabawna opowiastka o konfrontacji Doktora i jego towarzyszy z bandą piratów, którzy poszukują ukrytego skarbu. Nie ma tu kosmitów, nie ma tu wielkich historycznych postaci (może z wyjątkiem kapitana Avery'ego, który jednak jest tylko wspomniany), jest to więc bardzo luźna historyczna przygodówka.

Liczba odcinków: 4 (całość w formie rekonstrukcji)
Scenariusz i reżyseria: Brian Hayles i Julia Smith
Nasze napisy

Dziesiąta Planeta ("The Tenth Planet")
Mamy 8 planet w Układzie Słonecznym. Ale jeszcze do niedawna sądziliśmy, że jest ich 9 - ja sam uczyłem się w dzieciństwie, że jest ich 9. A co jakiś czas powracały opowieści o jeszcze jednej, tajemniczej dziesiątej planecie. I to właśnie jej poświęcona jest ta historia - Ziemianie odkrywają, że planeta zbliża się do nas, nasze orbity znów się przecinają. I odbierają z niej zagadkowy sygnał. To spotkanie odmieni oblicze ludzkości i samego Doktora.

Liczba odcinków: 4 (odcinek #4 w formie rekonstrukcji lub animacji)
Scenariusz i reżyseria: William Kit Pedler, Gerry Davis i Derek Martinus
Nasze napisyMoc Daleków ("The Power of the Daleks")
Doktor trafia do ludzkiej kolonii na obcej planecie. W tejże kolonii, pewien naukowiec odkrył kosmiczną kapsułę, a w niej - 3 Daleków. Łaknąc spektakularnych sukcesów, postanawia wbrew ostrzeżeniom Doktora reaktywować maszyny i zagonić je do pracy na rzecz kolonii. Co może pójść nie tak...?

Liczba odcinków: 6 (całość w formie rekonstrukcji lub animacji)
Scenariusz i reżyseria: David Whitaker, Dennis Spooner i Christopher Barry
Nasze napisy

Górale ("The Highlanders")
Liczba odcinków: 4 (całość w formie rekonstrukcji)
Scenariusz i reżyseria: Elwyn Jones, Gerry Davis i Hugh David
Nasze napisy

Podwodne Widmo ("The Underwater Menace")
Doktor i jego przyjaciele lądują na małej wulkanicznej wyspie. Penetrując głębokie jaskinie odkrywają zaginioną cywilizację, a wśród niej - zaginionego przed laty profesora Zaroffa. Otaczająca rzeczywistość fascynuje Doktora, ale jak zwykle nic nie jest tak piękne jak się wydaje. Profesor realizuje plan, który może rozbić całą planetę na kawałki.

Liczba odcinków: 4 (odcinki #1, #2 i #4 w formie rekonstrukcji)
Scenariusz i reżyseria: Geoffrey Orme i Julia Smith
Nasze napisy

Baza Księżycowa ("The Moonbase")
Doktor ląduje na Księżycu, w odległej przyszłości, kiedy ludzie zbudowali na nim placówkę naukową. Opanowawszy grawitację, wpływają na Księżyc, kontrolując tym samym pogodę na Ziemi. Wszystko układa się doskonale, do momentu gdy tajemnicza zaraz atakuje bazę, a co więcej, chorzy zaczynają znikać z lazaretu. Tu nie chodzi o władze pozbywające się problematycznych ciał - baza została zaatakowana i zinfiltrowana. Pytanie tylko przez kogo... Jedna z moich ulubionych historii w tym sezonie.

Liczba odcinków: 4 (odcinki #1 i #3 w formie rekonstrukcji lub animacji)
Scenariusz i reżyseria: Kit Pedler i Morris Barry
Nasze napisy

Terror Macry ("The Macra Terror")
To właśnie ta historia często jest porównywana do Roku 1984 Orwella. Dystopijna rzeczywistość, w której rządzi bezimienny Kontroler. Wszystko widzi i wszystko wie, wszyscy wierzą bezwarunkowo jego słowom i poleceniom, choć nikt go nigdy nie spotkał. Tymczasem pod powierzchnią kolonii czai się kosmiczna groza. Doktor musi szybko zrozumieć jej naturę i cele, zanim Kontroler nastawi przeciwko niemu jego własnych przyjaciół.

Liczba odcinków: 4 (całość w formie rekonstrukcji lub animacji)
Scenariusz i reżyseria: Ian Stuart Black i John Davies
Nasze napisy

Beztwarzowi ("The Faceless Ones")
Tym razem, Doktor i jego towarzysze mają na głowie poważne śledztwo na Lotnisku Gatwick. Zaczyna się od tego, że jedno z nich jest świadkiem morderstwa. Niedługo potem zauważają, że niektórzy pracownicy lotniska zaczynają nagle dziwnie się zachowywać. Jakby tego było mało, ginie wszelki ślad po pasażerach niektórych lotów. A wszystkie te wydarzenia łączy instytucja Wycieczek z Kameleonem...

Liczba odcinków: 6 (odcinki #2, #4, #5 i #6 w formie rekonstrukcji lub wszystkie sześć dostępne jako animacja)
Scenariusz i reżyseria: David Ellis, Malcolm Hulke i Gerry Mill
Nasze napisy

Zło Daleków ("The Evil of the Daleks")
Doktor wpada w nieliche opały. Najpierw skradziono mu TARDIS, następnie jego samego uprowadzono do XIX wieku. Okazuje się, że mocodawcami jego oprawców są sami Dalekowie. Nie chcą oni go jednak zabić - chcą współpracować. Ale  czy pomaganie Dalekom to dobry pomysł? Nawet jeśli, to czy można im zaufać? Czy można zaufać samym porywaczom? Rozbudowana przygoda w czasie i przestrzeni, moja ulubiona w tym sezonie.

Liczba odcinków: 7 (wszystkie z wyjątkiem odcinka #2 w formie rekonstrukcji)
Scenariusz i reżyseria: David Whitaker i Derek Martinus
Nasze napisy


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *