Dwudziesty trzeci sezon Doctor Who miał początkowo wyglądać zupełnie inaczej. Miał być emitowany niedługo po poprzednim i podobnie jak w nim, odcinki miały nadal być w formacie czterdziestopięciominutowym. Było nawet niemal gotowych sześć historii, które miały wejść w jego skład (można je teraz poznać dzięki uprzejmości Big Finish i ich serii słuchowisk The Lost Stories)! Niestety nietrafiony nowy format serialu i różne problemy finansowe BBC przyczyniły się niemal do całkowitego skasowania serialu z anteny. Jednak ostatecznie po półtora roku przerwy powstał zupełnie nowy dwudziesty trzeci sezon. Był on emitowany od 6 września 1986 r. do 6 grudnia 1986 r. i składała się na niego de facto jedna czternasto-odcinkowa historia pod tytułem The Trial of the Time Lord i opowiadała... Tak, zgadliście, o procesie sądowym pewnego dobrze znanego nam Władcy Czasu, aczkolwiek zanim historia się skończy, wiele tajemnic wyjdzie na jaw i proces znacząco zmieni swój cel.

W 2019 roku cały sezon został cyfrowo odnowiony i jest dostępny do kupienia na blu-ray.

Wszystkie napisy do poniższych odcinków zostały stworzone przez zespół DrWhoNapisy.pl.

 

Tajemnicza Planeta
("The Mysterious Planet")

Powtórka z rozrywki z czasów Drugiego Doktora. Ponownie bowiem staje on przed sądem najwyższym Gallifrey oskarżony o aktywną, a wręcz szkodliwą ingerencję w różne wydarzenia. I tym razem nasz Władca Czasu jest oburzony i tłumaczy, że jego działania (a na pewno intencje) służą jedynie dobru istot, które spotyka. Jednak jego główny oskarżyciel, którym jest tajemniczy Valeyard, ma zupełnie odmienne i zdanie. Ma na to nawet dowody! Pokazuje on nagranie z Matrycy Gallifrey, w którym to Doktor angażuje się w ocalenie planety Ravalox, od tyranii złego robota. Pomaga mu w tym najemnik o wątpliwej reputacji, Sabalom Glitz. Wydarzenia te są jednak przedstawione inaczej, niż Doktor je pamięta, a dodatkowo wychodzi na jaw czym tak naprawdę jest planeta Ravalox i jak w jej losy są zamieszani Władcy Czasu...

Ciekawostka: Podczas kręcenia tej historii Colin Baker, Tony Selby (Sabalom Glitz) i Joan Sims (Katryca) urządzili sobie konkurs jedzenia puddingu/budyniu. Zgadnijcie kto wygrał, gdy pozostała dwójka odpadła po zjedzeniu trzech misek.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Robert Holmes i Nicholas Mallett
Napisy: Astroni

 

Myślobłęd ("Mindwarp")

Kolejne nagranie, które prezentuje Valeyard, opowiada o wydarzeniach, które bezpośrednio poprzedzają ściągnięcie Doktora na jego proces do sali sądowej. Po raz kolejny wydarzenia zdają się przemawiać na niekorzyść Doktora, który tym razem zdaje się absolutnie nic nie pamiętać. Nagranie pokazuje jak Doktor i Peri spotykają starego adwersarza, przebiegłego Sila, który planuje zastosować bardzo nieetyczny zabieg, aby przedłużyć życie swojego szefa, Keva. Doktor jednak zdaje się tym razem pomagać Silowi, zamiast mu przeszkodzić, co doprowadza do dramatycznych skutków...

Sil pojawia się jeszcze w powieści i słuchowisku Mission to Magnus, oraz w słuchowisku Antidote to Oblivion.

Ciekawostka: Do dzisiaj tak na prawdę nie wiadomo, co jest przyczyną dziwnego (nawet jak na to wcielenie) zachowania Doktora w tej historii. Czy był to skutek oddziaływania sondy myślowej, tajny plan Doktora, czy może po prostu nagrania z Matrycy zostały sfabrykowane. Nawet sam aktor, Colin Baker nie był w stanie się tego dowiedzieć od producentów, bo był odsyłany za każdym razem do kogoś innego.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Philip Martin i Ron Jones
Napisy: Astroni

Terror Vervoidów
("Terror of the Vervoids")

Po przerwie, zarządzonej na prośbę Doktora, proces zostaje wznowiony. Tym razem to oskarżony prezentuje materiał dowodowy na swoją obronę. Obserwujemy nagranie z Matrycy pochodzące z przyszłości Doktora, w której ląduje on na luksusowym statku pasażerskim wracającym na Ziemię. Doktor w pewnym momencie stwierdza, że wyczuwa zło w powietrzu. Szybko okazuje się, że ma rację, gdyż ludzie na pokładzie statku giną w tajemniczych okolicznościach. Dodatkowo okazuje się, że są z tym powiązane przewożone na pokładzie rośliny.

Pierwsze spotkanie Doktora z Mel opisane jest w książce pt. Business Unusual. W tej historii pojawia się scena podobna do tej w odcinku Army of Ghosts z Dziesiątym. W obu Doktor zaczyna iść w złym kierunku, a gdy zostaje upomniany odpowiada, że wie.

Ciekawostka: scenarzyści historii postanowili nikomu nie zdradzić kto jest mordercą, co poskutkowało powstaniem grupy obstawiającej najbardziej podejrzanych.

Liczba odcinków: 4
Scenariusz i reżyseria: Philip i Jane Bakerowie, Chris Clough
Napisy: Astroni

 

Ostateczny Przeciwnik
("The Ultimate Foe")

Kimże jest nasz największy przeciwnik jeśli nie my sami? W finałowej historii sezonu o procesie sądowym, odkryte zostają wszystkie karty. Dowiadujemy się po co został ten proces urządzony, kto za tym wszystkim stoi i kim tak na prawdę jest Valeyard. Odpowiedź może okazać się bardzo zaskakująca, a Ci którzy zwykle byli wrogami mogą okazać się przyjaciółmi. Wiecie przecież, co się mówi o wrogu mojego wroga...

Valeyard pojawia się później w powieści pt. Matrix oraz suchowisku Trial of the Valeyard. W słuchowisku Peri and the Piscon Paradox wyjaśnione są szczegóły ustalenia przez Władców Czasu najlepszej wersji wydarzeń dla Peri, w tej historii jest przedstawiona jedna. Bezpośrednio po wydarzeniach z tej historii Doktor odstawia Mel z powrotem do domu, gdyż ich pierwsze spotkanie ma się dopiero wydarzyć w jego linii czasu (słuchowisko The Wrong Doctors).

Ciekawostka: Pierwotna wersja scenariusza tej historii zawierała cliffhanger, w którym Doktor i Valeyard zostają na zawsze uwięzieni w Matrycy w wiecznym pojedynku. Ze względu na ryzyko wycofania serialu, scenariusz zmieniono. Jednak podobny koncept wykorzystano potem w słuchowisku regeneracyjnym Szóstego The Last Adventure.

Liczba odcinków: 2
Scenariusz i reżyseria: Robert Holmes (odcinek 1), Philip i Jane Bakerowie (odcinek 2) i Chris Clough
Napisy: Astroni